Thaiboxer Michal Tomko z banskobystrického klubu Firegym sa vo štvrtok 17. novembra postaví v ringu proti čínskemu borcovi Chenovi Duoli. Prestížny medzinárodný Zápas sa odohrá na WLF show v Orleans Arena v Las Vegas.

Michal Tomko so svojím trénerom Martinom Belákom sú v Las Vegas od nedele. Pripravujú sa na zápas, dolaďujú formu. No našli si čas aj na rozhovor „na diaľku“.

Michal „Diviak“ Tomko: Zápasiť vo Vegas je veľká vec!

Kedy ste sa dozvedeli, že sa zúčastníte WLF show v Las Vegas?

O akcii som sa dozvedel nejaký mesiac dozadu. Účasť nám definitívne potvrdili asi pred tromi týždňami.

Mohli by ste povedať niečo bližšie o tomto podujatí?

Podujatie má aj názov USA vs China a ja som veľmi zvedavý, do ktorého tímu ma organizátor zaradí. (Smiech.) Boxuje sa v Orleans Arena, čo je veľký štadión hneď vedľa hotela, v ktorom bývame a ktorý je, mimochodom, tiež celkom veľký komplex.

Boli ste už v Las Vegas? Čo by ste tam, okrem zápasu, samozrejme, chceli vidieť, zažiť. Skúsite šťastie aj v kasíne?

V Las Vegas som prvý krát a veľmi sa teším, že sa mi v kariére naskytla takáto príležitosť. Predsa len, zápasiť vo Vegas je veľká vec! Samozrejme, po zápase sa pôjdeme pozrieť na Strip, čo je časť mesta, kde sú všetky veľké kasína. Aj keď gamblingu vôbec neholdujem, myslím, že vo Vegas to treba skúsiť. Takže ruleta v Bellagiu po zápase určite bude.

Čo viete o svojom súperovi, Číňanovi Chenovi Duoli?

Nie je mi neznámy, pravidelne boxuje na podujatiach Kunlun Fight. Viem o ňom, že veľa kope, takže sa mu budem snažiť nanútiť svoj štýl a veľa boxovať.

Dodržujete pred zápasom v Las Vegas nejakú diétu?

Diéta pred zápasom, to je kapitola sama osebe. Keďže boxujem váhovú kategóriu do 81 kilogramov a moja prirodzená váha je niekde okolo 88 kilo, na rad prichádza redukcia váhy a teda diéta. Spočíva hlavne vo vylúčení soli z prípravy jedla a markantnom zredukovaní sacharidov zo stravy. V ďalšom kroku je to znižovanie prísunu vody, až kým sa nedosiahne požadovaná váha. Toto všetko v plnom tréningu, takže nakoniec je to „veľmi zábavná záležitosť“.

Čo si tak nerád odopierate?

Čo si nerád odopieram? Gaštany v čokoláde a desaťstupňové pivo od Urpína, ale, samozrejme, až po ťažkom tréningu.

Koľko rokov sa už venujete thaiboxu?

Trénujem pomaly už trinásť, štrnásť rokov. Hneď ako som ukončil aktívnu hokejovú kariéru, prešiel som k thajskému boxu a musím povedať, že som urobil veľmi dobre.

Ste Zvolenčan. Odkedy trénujete v banskobystrickom Firegyme a kto je vaším trénerom?

Vo Firegyme, a teda pod trénerom Martinom Belákom, trénujem v podstate od začiatku. Vtedy pôsobil Firegym ešte aj vo Zvolene a trénovali tam borci s naozaj dobrou výkonnosťou. Potom som však išiel študovať na vysokú školu a vystriedal som niekoľko ďalších klubov aj vo Zvolene, aj vo Veľkej Británii, dokonca istý čas v Turecku… Nakoniec som sa zamestnal a presťahoval do Banskej Bystrice, takže Firegym bola opäť jediná voľba.

Kto vám dal prezývku Diviak a prečo?

Túto prezývku som dostal ešte ako hokejista v mladšom doraste od trénera, a to vďaka svojmu agresívnemu poňatiu hry. Akonáhle to počuli spoluhráči, už som sa jej nezbavil…

Martin Belák: Michal sa o víťazstvo bude musieť naozaj pobiť

Ako sa bojovník z banskobystrického Firegymu dostal do ringu v Las Vegas?

Zápasiť v ringu v Las Vegas je v bojovom športe veľká pocta a šanca, aká neprichádza veľmi často. Vo Vegas sa konalo mnoho historických zápasov v boxe či kickboxe. Za Mišovou cestou do Las Vegas stojí veľa promotérskej roboty manažmentu okolo zápasníka. Takéto ponuky na zápasy nie sú samozrejmé, je za tým mnoho rokov budovania vzájomných vzťahov s inými promotérmi a organizáciami a určite aj práca, ktorú sme odviedli na domácej scéne. S organizátorom podujatia, čínskou promotion WLF, spolupracujeme už istú dobu a máme plány aj do budúcnosti.

Čo presne znamená WLF?

Wu Lin Feng je názov čínskej promotion, ktorá organizuje galavečery v bojových športoch hlavne v Číne, ale v poslednej dobe aj v Európe, USA a Austrálii, a veľmi rýchlo expanduje. Má za sebou silnú čínsku televíziu Henan TV, ktorá vysiela všetky ich galavečery. Čo sa štýlu týka, sústreďuje sa hlavne na pravidlá K1 ale aj thajského boxu. Do nášho športu priniesli trochu raritu, keď proti svetovej špičke K1 Thajcovi Buakawovi postavili v ringu šaolinského mnícha.

Prečo práve Michal Tomko? Kto ho vybral?

Pred pár týždňami nás oslovili promotéri z WLF a ponúkli nám miesto pre nášho bojovníka na show v Las Vegas. Hľadali súpera pre čínskeho borca Chena Duoliho. Michala Tomka videli zápasiť minulý rok v Banskej Bystrici na podujatí Kunlun Fight. Páčil sa im Mišov bojovný štýl, to, že ide stále dopredu, súperovi nedá vydýchnuť a robí divácky atraktívne zápasy. Okrem neho boli v hre ďalší štyria potenciálni súperi z iných krajín, ale nakoniec sa rozhodli pre Miša.

Aké významnejšie trofeje Michal doteraz získal?

Pred niekoľkými rokmi si z Anglicka priniesol domov opasok Britského profesionálneho šampióna v thajskom boxe. V poslednom období absolvoval viacero ťažkých zápasov proti naozaj dobrým súperom a myslím si, že je pripravený zápasiť na prestížnych galavečeroch ako je práve tento v Las Vegas. Ak urobí vo Vegas dobrý zápas, čakajú ho ďalšie ponuky.

Čo viete o jeho súperovi Chenovi Duoli z Číny? Bude to pre Michala ťažký boj?

Moja úloha kouča je naštudovať si podrobne každého súpera, proti ktorému ideme bojovať. Štýl Chena Duoliho poznám dobre, pred rokom aj on zápasil na našom gala Kunlun Fight v Banskej Bystrici. V ringu sa stretol s mojím zverencom z Firegymu, ktorý nad Duolim s prehľadom zvíťazil. Za posledný rok mal Duoli niekoľko dobrých zápasov. Stratégiu na neho máme pripravenú, uvidíme, v akej forme bude. Mišo sa musí obzvlášť snažiť, keďže zápasí proti Číňanovi na podujatí organizovanom čínskou promotion. O víťazstvo sa bude musieť naozaj pobiť.

O čo sa bojuje?

Je to prestige fight, čiže prestížny medzinárodný zápas. Nebojuje sa o opasok ani o nijaký titul. Ak Michal urobí dobrý zápas, otvoria sa mu dvere k ďalším. A jeho zápas vďaka prenosu veľkej čínskej televíznej stanice Henan uvidí naozaj veľa ľudí.

Zápas je vo štvrtok 17. novembra, no vy ste už od nedele v Las Vegas. Užívate si?

Promotéri z WLF sa rozhodli trochu nám predĺžiť pobyt a pozvali nás do Las Vegas o päť dní skôr. A ostávame aj dva dni po zápase. Je tu o nás skvele postarané, počasie je super a starostlivosť a služby na jednotku. Naším hlavným programom je štvrtkový zápas, deň predtým oficiálne váženie a veľmi podrobná lekárska prehliadka zápasníkov. Samozrejme, každý deň trénujeme, dolaďujeme Mišovu formu. Inak máme dosť voľného času, plánujeme nejaké výlety a po zápase aj nejakú zábavu. Obaja sme v Las Vegas po prvý raz. Skoro každý mesiac chodíme zápasiť do Ázie a toto je pre nás veľmi príjemná zmena.