Futbalisti banskobystrickej Dukly majú za sebou pohárové derby v Podbrezovej, ktoré odohrali v stredu 22. septembra v rámci 3. kola Slovnaft Cupu. Do 4. kola Slovenského pohára postúpili železiari, ktorí mali najmä v prvom polčase viac z hry.

O jediný gól prvého polčasu sa postaral 18-ročný krídelník Podbrezovej Martin Talakov, ktorý si v pokutovom území dobre nabehol na spätnú prihrávku Ivana Timoshenka. Okrem toho mali domáci v prvom polčase ďalšie štyri tutovky. Tri z nich zahodil pravý krídelný obranca Peter Kováčik, ktorého bolo plné ihrisko. Keďže železiari v prvom dejstve z dobrých pozícii míňali Nôtovu bránu, Dukla živila za stavu 1:0 nádej na obrat. Druhá a napokon aj rozhodujúca gólová rana domácich prišla krátko po prestávke, kedy po chybnej prihrávke Willwébera zachytil loptu Ivan Timoshenko, ktorý obišiel Nôtu a z uhla zakončil presne do odkrytej brány.

„Beriem to v podstate na seba. Bola to stopercentne moja chyba. Myslím si, že za prípadného stavu 1:0 by sa nám podarilo vyrovnať, ak nie vyhrať. Chcel som dať Julovi Nôtovi malú domov, ale dal som pomalú prihrávku a ich hráč to vystihol,“ povedal sebakriticky Ľubomír Willwéber, stredopoliar Dukly.

Tréner Dukly Stanislav Varga zareagoval na stav 2:0 v druhom polčase trojitým striedaním, keď do hry poslal trojicu Polievka – Šulc – Jurčišin. Po faule na striedajúceho Polievku v pokutovom území sa v 81. minúte podarilo znížiť na 2:1 z bieleho bodu Willwéberovi, ktorý tak čiastočne napravil svoju chybu pri druhom góle domácich. Treba povedať, že stredný záložník Banskej Bystrice premenil penaltu ukážkovo, keď nekompromisne upratal loptu zo svojho pohľadu do pravého horného rohu domácej brány.

„Natrénované to nemám. Proste som tam išiel s tým, že chcem dať gól. Trafil som to tak, ako som to trafil,“ opísal gólový moment penaltový exekútor Willwéber, ktorý si aj pri celkovom hodnotení zápasu sypal popol na hlavu: „Myslím si, že to bol veľmi kvalitný, v podstate druholigový zápas. V prvom polčase bola asi Podbrezová lepšia, ale myslím si, že v druhom polčase sa to vyrovnalo, ak sme neboli aj lepší. Škoda toho, že to nedopadlo lepšie pre nás. Ten druhý gól beriem jednoznačne na seba. To bola obrovská chyba. Dali na 2:0 a už sa nám hralo horšie, aj keď šance sme mali. Znížili sme, mohli sme aj vyrovnať, no bohužiaľ sa nám to nepodarilo.“

Tréner Dukly Stanislav Varga urobil oproti posledným druholigovým stretnutiam zmeny v základnej zostave, pričom do hry poslal viacero mladých hráčov. „Tak samozrejme sme trošku sklamaní z toho, že sme nepostúpili, ale na druhej strane, sme videli, aké nastúpilo mužstvo. Boli to mladí chlapci, alebo chlapci, ktorí majú menšiu minutáž. Myslím si, že títo naši hráči sa ukázali v celkom dobrom svetle. Treba zobrať do úvahy, že dlho nehrali, alebo nehrali spolu v jednej zostave. Ale ja som spokojný, pretože som potreboval vidieť aj v takom ťažkom zápase týchto hráčov, a ako s nimi môžem počítať,“ zhodnotil zápas kormidelník mužstva spod Urpína.

V stopérskej trojici hostí sa predstavil 18-ročný Adam Červeň. V strede poľa zas figuroval 20-ročný Jakub Uhrinčať. „Ja si myslím, že obidvaja splnili to, čo sa od nich žiadalo a sú prínosom. S ich výkonom som ja osobne spokojný. Niekedy viazla spolupráca, ale to je tým, že dlho nehrali. Keby naša „farma“ (FK Rakytovce, pozn. red.) fungovala tak, ako má fungovať, tak by mali možno tých zápasov na konte viac. Dal som priestor mladým hráčom, aby mali ťažký zápas v nohách,“ dodal na margo mladých hráčov tréner Dukly Stanislav Varga.

Okrem spomínanej dvojice Červeň – Uhrinčať zasiahli do hry aj ďalší mladíci. Miesto medzi tromi žrďami zastal 22-ročný Július Nôta, od začiatku zápasu hral zas na pravom kraji zálohy 19-ročný Adam Hanes. Z lavičky zasiahol do hry už pravidelný člen základu z posledných zápasov – 19-ročný Sven Jurčišin, ale aj 18-ročný útočník David Jackuliak či ešte len 17-ročný Samuel Svetlík.

Zmeny v zostave oproti druholigovým stretnutiam urobil aj tréner Podbrezovej Roman Skuhravý, ktorý zhodnotil stredajší zápas 3. kola Slovnaft Cupu takto: „Dnes bol ten zápas trochu iný, pretože obaja tréneri sme urobili zmeny v zostave. Tušil som, že Banská Bystrica na nás vylezie s tromi obrancami, pretože už takto hrala v Petržalke. V úvode zápasu sa mužstvá spoznávali. Od nejakej 15. minúty sme z môjho pohľadu začali lepšie kombinovať. Vypracovali sme si dostatok príležitostí na to, aby sme nejakú premenili. Vážim si to, že sme dnes Banskú Bystricu porazili, pretože verím tomu, že sa budeme do 30. kola spolu rezať o postup. Možno nám to vyjde obidvom. Bol to ťažký zápas. Som rád, že sme postúpili.“

Aj z pozápasových vyjadrení hlavných aktérov bolo jasné, že cieľom mužstva MFK Dukla Banská Bystrica v tejto sezóne je úspech v II. lige. Vypadnutie zo Slovenského pohára nemusí Bystričanov príliš mrzieť, veď skvelú pohárovú jazdu si užili v minulej sezóne, ktorá naopak nedopadla úspešne v rámci II. ligy. Viac o samotnom priebehu pohárového stretnutia medzi Podbrezovou a banskobystrickou Duklou sa dozviete a bohatú fotogalériu nájdete v našej zápasovej reportáži. Na záver vám prinášame ešte podrobné zápasové štatistiky.

Štatistiky zo zápasu

Góly: 2:1 (1:0)
Strely na bránu: 3:4 (1:0)
Strely mimo bránu: 9:4 (6:3)
Zblokované strely: 3:3 (1:1)
Rohové kopy: 8:5 (3:3)
Fauly: 13:19 (2:13)
Voľné kopy: 21:13 (14:3)
Ofsajdy: 3:2 (1:1)