Zamestnanci IT firiem ale aj freelanceri a všetci nadšenci moderných webových technológií dosiaľ v Banskej Bystrici veľa príležitostí na získavanie kontaktov či novej inšpirácie pre svoju prácu nemali. To motivovalo dvojicu mladých bystrických „ajťákov“, aby to zmenili. 

01_b
Za myšlienkou stoja developer Tomáš Stankovič a grafik Tomáš Pinka.

„Už dlhší čas sme mali nutkanie stretnúť viac ľudí z oblasti, ktorej sa naplno venujeme. To čo by som očakával, sa mi nedostávalo, a tak sme sa už približne pred rokom s Tomášom bavili na túto tému. Mali sme toho ale vtedy veľa a tak to pomaly vyšumelo. Teraz toho máme ešte viac, ale rozhodli sme sa neodkladať začiatok tejto myšlienky. Vo veľkých mestách to funguje bežne, tak sme sa rozhodli to priniesť aj do Banskej Bystrice. Všetci môžeme byť lepší a mať väčší prehľad keď sa pred sebou nebudeme skrývať a v maličkom kruhu sa chváliť či trápne súperiť. Netreba sa báť,“ približuje front-end developer Tomáš Stankovič.

Stankovič spolu s kolegom, grafickým dizajnérom Tomášom Pinkom, tak zakladajú Webtlak. Neformálnu komunitu, do ktorej sa môže pridať každý, a ktorú majú spájať pravidelné stretnutia. To prvé sa uskutoční už vo štvrtok 3. decembra od 19-tej hodiny v Záhrade – Centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici.

„Bude to prvé stretnutie a časom budeme celý formát ďalej rozvíjať. Momentálne máme víziu vždy dvoch či troch prednášok za jedno stretnutie. Vždy sa budeme snažiť vyvážiť technológie a dizajn. Chceme tým jednak docieliť oslovenie väčšej komunity, ale aj rozšírenie obzoru jednotlivých ľudí o oboch oblastiach. Nikdy nie je na škodu, keď sa tieto dva navzájom spolupracujúce svety lepšie spoznajú,“ dodáva Stankovič.

Práve zakladatelia myšlienky otvoria prvý Webtlak prednáškou o tom, ako vyzerá každodenné workflow medzi grafickým dizajnérom a front-end developerom, no aj o životnom cykle projektu. Všetko pritom ukážu na ukážke redizajnu konkrétneho projektu. Druhú, čisto technickú prednášku o mikroservisoch, bude mať pod palcom developer Jakub Hadvig. Aktuálne informácie o podujatí nájdete na facebook evente.