Zelená sieň v Thurzovom dome sa dočkala ďalšej modernizácie. Verejnosti bude výnimočne sprístupnená 3. februára, v rámci podujatia Nové príbehy Thurzovho domu, a následne aj počas prvého februárového víkendu.

Zelené siene bývali v minulosti súčasťou meštianskych domov. Zelená sieň sa nachádza aj na prízemí Thurzovho domu. Je to obdĺžniková miestnosť s valenou klenbou, ktorej steny a strop zdobia vzácne fresky z konca 15. storočia. Nástenné maľby boli objavené v 50. rokoch minulého storočia.

„Do dnešných dní prešla Zelená sieň dvoma reštaurátorskými obnovami. Za reštaurovanie v rokoch 2005 až 2007 získala cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii Obnova – reštaurovanie a tiež cenu Ministerstva kultúry SR Fénix Kultúrna pamiatka roka 2006. Podľa výsledkov odborných výskumov je najzachovalejšou zelenou miestnosťou na Slovensku. Ako trvalá expozičná časť je prístupná verejnosti aj formou edukačných aktivít či vybraných podujatí, uviedla historička Stredoslovenského múzea Vladimíra Luptáková.

Najnovšie sa Zelená sieň dočkala ďalšej modernizácie, a to v podobe správneho a vyhovujúceho osvetlenia a multimediálneho sprievodcu pre návštevníkov. Zmeny sa realizovali vďaka projektu, ktorý finančne podporil Fond na podporu umenia.

„Vďaka aktuálnej modernizácii Zelenej siene sa nám na jednej strane podarilo zvýrazniť umeleckú, historickú a kultúrnu hodnotu tejto vzácnej miestnosti so zachovanou freskovou výzdobou. Na druhej strane sme opäť o niečo bližšie našim návštevníkom a ich potrebám. Okrem vhodného osvetlenia, ktoré podčiarkuje osobitosť tejto miestnosti, môžu tiež využiť sprievodcu s dotykovým displejom. Audio ukážky sú dostupné v slovenskom a anglickom jazyku. Slovenskú verziu nahral známy herec, Banskobystričan Michal Ďuriš. Anglickú verziu načítal Michael Dove z katedry anglistiky a amerikanistiky Univerzity Mateja Bela,“ doplnila vedúca Prezentačného oddelenia  SSM Ivana Žačoková.

Zmodernizovanú Zelenú sieň si návštevníci môžu pozrieť vo štvrtok 3. februára v rámci podujatia Nové príbehy Thurzovho domu, na ktorom odznie zaujímavá prednáška reštaurátora Zelenej siene Jozefa Doricu. Nakoľko je Thurzov dom  momentálne zatvorený z dôvodu prípravy novej stálej expozície, Stredoslovenské múzeum sprístupní Zelenú sieň pre návštevníkov aj počas víkendu 5. a 6. februára (zdarma). Práve v týchto dňoch budú môcť návštevníci otestovať audiovizuálneho sprievodcu.