Čas dovoleniek so sebou prináša aj nákup slnečných okuliarov. Mali by byť kvalitné, chrániť nás pred UV žiarením, zaistiť nám dobrý výhľad, mali by sme v nich dobre vyzerať a najlepšie je, ak sú podľa poslednej módy.

Chráňte svoj zrak.

Slnečné okuliare chránia náš zrak pred slnečnými lúčmi, UV žiarením a ochoreniami očí, ktoré môžu pri pobyte na slnku nastať. Ale to nie je všetko. Isto ste sa už pri ich kúpe stretli s pojmom polarizované okuliare. Rozdiel medzi polarizovanými a nepolarizovanými okuliarmi nie je len v cene. Polarizované slnečné okuliare majú výhod viac, hlavne pre náš zrak.

Polarizované okuliare

V tomto druhu okuliarov sú kryštáliky herapathite. Tieto kryštáliky pohlcujú škodlivé lúče zo svetelného zdroja. Nachádzajú sa na okrajoch šošovky a blokujú paralelne alebo vertikálne lúče (v závislosti od umiestnenia kryštálov), ktoré dopadajú na oči. Zároveň prepúšťajú dostatok svetla na to, aby ste cez ne videli.

Ak sa budete pozerať do slnka približne hodinu vytvoríte základ šedému zákalu, ak sa budete pozerať dve hodiny môžete oslepnúť. Nič príjemné to nie je. Aj keď sa do slnka priamo nepozriete slnečné lúče vám zrak poškodiť môžu. Preto by ste mali chrániť svoje oči pred škodlivými lúčmi. Stopy na vašom zdraví môžu zanechať aj odrazené slnečné lúče od vodnej hladiny, čerstvo napadnutého snehu alebo skla. Polarizované slnečné okuliare blokujú 95 až 99%  škodlivých lúčov.

Pre koho sú polarizované okuliare vhodné.

Tieto okuliare využijete na dovolenke pri mori – odraz slnečných lúčov z hladiny vám nijako neublíži. Odrazené svetlo bude eliminované a vy môžete pokojne sledovať ryby v mori.

Výhody polarizovaných okuliarov ocenia aj vodiči, hlavne ak trávia značnú časť dňa za volantom. Odrazené svetlo od mokrej vozovky alebo odraz svetla od čelného skla vie narobiť veľa problémov. Neraz je to jeden z hlavných dôvodov nešťastia. S vhodnými okuliarmi viete tieto odrazy či záblesky svetla eliminovať. Naviac, vaše oči sa tak rýchlo neunavia a vy sa môžete koncentrovať na cestu.

Šport, hlavne cyklistika, beh, lyžovanie, a ďalšie, ktoré sa vykonávajú vonku v slnečnom prostredí sa bez týchto okuliarov vykonávajú náročnejšie. Takže, ak chodíte behať alebo si nedokážete predstaviť zimu bez zasnežených a slnkom zaliatych lúčov, vyberte si polarizačné okuliare.

Štýl, elegancia a kvalita.

Ak hľadáte štýlové značkové okuliare obzrite sa po kolekcii Michael Kors okuliare. Nájdete medzi nimi aj polarizované, ktoré spríjemnia každý váš deň vonku.

Test polarizácie.

Aby ste sa vyhli chybe pri nákupe, alebo podvodu stačí urobiť menší test polarizovaných okuliarov. Vezmite dvojo polarizovaných okuliarov a položte ich na seba – stmavnú. Ak jedny okuliare otočíte o 90° nebudete cez ne vôbec vidieť. Polarizačné filtre sa skrížia a neprepustia žiadne svetlo.

Ak už okuliare máte a neviete či sú, alebo nie sú polarizované stačí ak sa pri šoférovaní pozriete na auto idúce pred vami. Na jeho zadnom skle uvidíte dúhovú mriežku – uvidíte kryštalickú mriežku bezpečnostného skla. Ak túto mriežku neuvidíte nemáte polarizačné okuliare.