Postupom jari máme stále väčšiu potrebu tráviť čas vonku, v exteriéri. Ak plánujete úpravu záhrady, alebo vám v nej jednoducho niečo chýba, nechajte si poradiť od našich odborníkov.

Altánok je ideálnym miestom na relax a vhodným riešením do každej modernej záhrady. V lete vám zabezpečí tieň, chráni vás pred letnými prehánkami a poskytne vám aj miesto na grilovanie a stolovanie. Altánok môže byť pomerne lacný a celý proces od plánov až po odovzdanie stavby trvá len niekoľko dní. Vašu záhradu však dokáže dokonale obohatiť.

Ako si vybrať ideálny altánok

Poznáme rôzne druhy altánkov. Na jednej strane ho môžete spojiť s rodinným domom a ušetriť tak miesto na záhrade. Ak si však chcete grilovať a tráviť čas v rámci záhrady ďalej od domu, ponúka sa vám rad možností. Do každej záhrady môže pasovať iný altánok, treba sa len správne rozhodnúť.

Hlavné benefity altánku sú ochrana pred prudkým slnkom, v zlom počasí nás ochráni pred dažďom a pokiaľ máme zvedavých susedov, môže nám altánok zabezpečiť aj väčšie súkromie. Zároveň nám altánok poskytuje priestor na pohodlné stolovanie.

Kde začať

Veľkosť a správne umiestnenie altánku sú zásadné faktory pri počiatočnom plánovaní. Z praktického hľadiska je lepšie umiestniť altánok bližšie k domu, aby ste nemuseli prenášať stolovanie hore dole. Rovnako však nechcete altánok priamo pri plote susedov. Ak potrebujete v altánku elektrinu či vodu, jeho umiestnenie musíte riešiť aj z pohľadu napojenia na inžinierske siete. Naši odborníci z Wilio už naplánovali a zrealizovali stavbu množstva altánkov a nechali za sebou množstvo spokojných zákazníkov – radi poradia aj vám.

Drevený či murovaný

Pýtali sme sa našich odborníkov z Wilio, aký typ materiálu je vhodné zvoliť. Ak sa rozhodnete postaviť si drevený altánok, môžete ušetriť náklady, nakoľko drevo je lacnejší materiál. Výhodou je aj to, že stavba dreveného altánku je menej náročná a výstavba trvá kratšie. Problém však prichádza neskôr, nakoľko údržba dreveného altánku je náročnejšia.

Na druhú stranu murovaný altánok je drahšia investícia, avšak stojí vás menej energie a peňazí na ďalšiu údržbu. Murivo dlhšie udrží teplo, čo môže byť príjemné v chladnejších večeroch.

Oba materiály majú rôzne vlastnosti a prednosti. Svoju úlohu však zohrávajú najmä vaše preferencie. Zavolejte si na pomoc našich odborníkov z Wilio, ktorí vám pomôžu vybrať si ten správny materiál a dizajn, aby bol váš nový altánok funkčný a zároveň krásne vynikal na vašej záhrade.

Potrebujem povolenie na stavbu altánku?

Altánok s pevnými základmi, ktorý presiahne 25m² je na území Slovenskej republiky považovaný za drobnú stavbu, ktorú musíte nahlásiť na stavebnom úrade. Všetky povolenia a papierovačky však za vás pohodlne vyrieši náš odborník.

Ak sa rozhodnete pre montovaný altánok, ktorý je definovaný ako dočasná stavba, nakoľko nie je základmi pevne spojený so zemou – v takom prípade žiadne povolenia nepotrebujete.

Pripravte sa na slnečné dni a príjemné letné večery vo Vašom novom altánku.