Pestrofarebný kolorit bábok využívaných v tradičných bábkových divadlách Ďalekého východu bude pre verejnosť sprístupnený v priestoroch Galérie v podkroví Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici od 20. augusta do 11. septembra 2015.

tradicne babky azie poz-page-001Na prelome augusta a septembra ponúka Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum a bábkar Juraj Hamar možnosť navštíviť výstavu Tradičné bábky Ázie. Výstava pozostáva zo 71 bábok zo siedmych krajín Ďalekého východu zo súkromnej zbierky Juraja Hamara.

„Návštevníci výstavy môžu vidieť aspoň fragmenty z jednotlivých typov bábkarských kultúr v Ázii – tradičné bábky z Číny, Indonézie, Mjanmarska, Thajska, Taiwanu, Indie a Turecka. Medzinárodné spoločenstvo ocenilo tieto prejavy tradičnej ľudovej kultúry okrem iného aj tým, že mnohé prejavy tradičného bábkového divadla v Ázii majú svoje zastúpenie aj vo svetovom Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO,“ hovorí samotný zberateľ, Juraj Hamar.

Juraj Hamar (1965) je principálom tradičného bábkového divadla Teatro Carnevalo z Bratislavy. V rokoch 1991 – 1997 sprevádzal ako muzikant a technický asistent posledného tradičného bábkara na Slovensku Antona Anderleho (1944 – 2008) z Banskej Bystrice. Počas svojich početných ciest a vystúpení na ázijskom kontinente postupne budoval vzácnu súkromnú zbierku tradičných bábok Ázie.

Výstava je  predzvesťou blížiaceho sa 4. ročníka medzinárodného festivalu tradičného bábkového divadla Anderleho Radvaň, ktorý sa uskutočňuje v dvojročných intervaloch od roku 2009 ako spomienka na Antona Andreleho. 4. ročník festivalu sa uskutoční 11. – 12. septembra 2015 v Banskej Bystrici. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum ponúka v rámci festivalu 11. septembra 2015 o 18.00 h vo svojich priestoroch predstavenie Gašparko a čarovná skrinka a následne o 19.00 h seminár Festival Anderleho Radvaň v kontextoch spojený s komentovanou prehliadkou výstavy Tradičné bábky Ázie.