Priestory Radnice na Námestí SNP od tohto týždňa zdobia obrazy, fotografie a kroje z partnerského mesta Banskej Bystrice, z  ruskej Tuly. Výstava, nad ktorou prevzal záštitu primátor mesta Banská Bystrica má za cieľ priblížiť Banskobystričanom mesto známe najmä výrobou samovarov.

DSC_7877Tulu spája s mestom pod Urpínom partnerská zmluva už od roku 1967. Spolu s Hradcom Králové, Durhamom a Salgótarjánom tak patrí k najstarším partnerským mestám Banskej Bystrice. Obrazy maľované umelcami zo základnej umeleckej školy v Tule, fotografie a ľudové kroje prezentujú kultúru a atmosféru mesta. Všetky vystavené fotografie predstavujú najzaujímavejšie miesta a pamiatky mesta známeho výrobou zbraní, výrobkov zo železa, zvukom harmoniky, medovníkmi, no najmä samovarmi. Práve samovar preslávil Tulu vo svete a stal sa jej symbolom.

„Aj keď sú obe naše mestá v mnohom rozdielne a vzdialené, máme aj mnoho spoločného. Dovoľte mi spomenúť aspoň jednu významnú paralelu.  V roku 1944 sa naše mesto vzoprelo nacistickému Nemecku a ukázalo svoju silu a odvahu svojich obyvateľov. Mesto Tula, ktorému dodnes patrí titul – Mesto Hrdina, v roku 1942 dokázalo obrániť južné hranice hlavného mesta Moskvy. Obyvatelia našich miest majú mnoho spoločného,“ uviedol primátor Peter Gogola na vernisáži výstavy.

O myšlienke a realizácii výstavy informovala predsedníčka občianskeho združenia Rossija Oľga Dašková. Poukázala najmä na dobrú spoluprácu s mestom a generálnym riaditeľom Kúpeľov Brusno, Štefanom Hrčkom, vďaka ktorej sa výstavu podarilo zorganizovať vo veľmi krátkom čase. Pozornosť prítomných upriamila najmä na ľudové kroje, ktoré odrážajú kultúru a tradíciu tohto ruského mesta. Na výstave tak návštevníci môžu vidieť detský, ženský, mládežnícky a kozácky kroj.

Výstava potrvá do 30. novembra a z Banskej Bystrice poputuje do Bratislavy, kde bude vystavená v Ruskom centre vedy a kultúry.