Pri príležitosti 150. výročie narodenia Jozefa Murgaša, ktorý ako prvý na svete uskutočnil prenos hovoreného slova, bude v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici uvedená jeho pamätná zberateľská minca.

Jozef Murgaš
Jozef Murgaš

Za prítomnosti zástupcov Národnej banky Slovenska, Mincovne Kremnica, Mesta Banská Bystrica a mnohých vzácnych hostí, bude prezentovaná strieborná zberateľská minca nominálnej hodnoty 10 € s motívom „Jozef Murgaš – 150. výročie narodenia“.

Jozef Murgaš, rodák z neďalekého Tajova, priekopník rádiotelegrafie a bezdrôtovej komunikácie, maliar, politik, organizátor či zberateľ, si svojou prácou a aktivitami získal uznanie celého sveta. Prezentácia mince, ktorá je venovaná Jozefovi Murgašovi, bude v pondelok 20. januára 2014 o 14.00 h v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Ako poctu k 150. výročiu jeho narodenia pripravila Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrica v roku 2014 niekoľko ďalších aktivít, ktorými si počas roka pripomenie jeho význam – výstavy, stretnutia či medzinárodnú vedeckú konferenciu pod názvom Jozef Murgaš: reflexia života a diela v medzinárodnom kontexte.