Dva koncerty. Duo uO uO a Clube de esquiar. A krst dvojalbumu Viagem nunca feita. Výnimočný večer s výnimočnou hudbou. V stredu 5. augusta v kultúrnom centre Záhrada.

Banskobystrická post rocková kapela Clube de esquiar prichádza s novým dvojalbumom, ktorý má názov Viagem nunca feita (Nikdy neuskutočnená cesta). Predstaví a pokrstí ho na koncerte v stredu 5. augusta v Záhrade CNK.

Ako prvá v stredu večer vystúpi dvojica hudobníkov Duo uO uO. Tvoria ju gitarista Štefan Szabó a saxofonistka Michaela Turcerová. Duo uO uO sa hrá, hľadá, improvizuje, destabilizuje, rozbíja ničí, tvorí, skúša, hodnotí, teší sa a má rado zvuky, farby, štruktúry… Bude úžasné sa s Duo uO uO zoznámiť. Ich koncert začína o 18:30 h. 

DuO uO uO – Mníchovica:

Po koncerte DuO uO uO kapela Clube de esquiar zahrá, zaspieva a možno aj niečo povie o svojej Nikdy neuskutočnenej ceste. Clube de esquiar, to sú bratia Juraj (gitary, spev) a Jakub (bicie, vokály) Havlíkovci. Po debutovom albume Fernando Pessoa (2018) je Viagem nunca feita ich druhým (dvoj)albumom. Polovica zo šestnástich skladieb na ňom vznikala na cestách Juraja a Jakuba po Brazílii, druhá polovica na Slovensku. A ako povedal Juraj Havlík: „Pre mňa osobne je to zatiaľ asi náš najkomplexnejší autorský hudobný počin…“

V rozhovore krátko pred krstom albumu a koncertom sme sa od Juraja Havlíka dozvedeli o novom albume aj niečo viac.

Váš album má názov Nikdy neuskutočnená cesta (Viagem nunca feita). To na tejto ceste po Brazílii ste hľadali a nachádzali inšpirácie na tvorbu?

Dá sa to aj tak povedať. Ale spresnil by som, že o ceste do Brazílie sme dlho snívali, a nakoniec sme sa tam aj s bratom v podobnom čase spoločne ocitli. Hoci nám bolo jasné, že nenájdeme to, čo sme počuli na našich obľúbených brazílskych nahrávkach zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov… Inšpirácia ale napriek tomu prišla. I keď ja mám s inšpiráciou a tvorbou taký zvláštny vzťah, že skôr si ona hľadá mňa, aj to iba občas, keď sa jej zachce…

Jedna zo šestnástich skladieb na dvojalbume je práve Viagem nunca feita. O čom alebo kom je?

Skladba Viagem nunca feita je skôr taká snivá, možno až rozprávkovo začínajúca, zvuková koláž, ktorá naznačuje záver dvojalbumu. A symbolicky v nej hrajú, minimálne raz, všetci hudobní hostia a naši priatelia, ktorí participovali na nahrávke, a to Miška Turcerová (soprán saxofón), Alexandra Volentierová (priečna flauta), Róbert Ragan Jr. (kontrabas) a Pali Zima (husle). Skladba aj dvojalbum samotný sú pomenované podľa kapitoly Knihy nepokoja od Fernanda Pessou, ináč nedávno preloženej aj do slovenčiny. Básne tohto lisabonského básnika sú v pôvodnom, portugalskom znení textami v našich skladbách. V tejto skladbe zaznejú ale iba tie tri slová Viagem nunca feita. A… dobrá otázka! Nemám úplne jasno v tom, o čom alebo kom je. Album ako celok je ale rozhodne o tom, že je potrebné o cestách snívať, no zároveň je celkom v poriadku, ak nás tieto cesty zavedú aj inam, ako sme čakali.

Na krste v Záhrade zahráte skladby z nového albumu?

Áno. A so snahou o albumové aranžmány. Plus máme prichystané aj nejaké prekvapenia. Klopem po dreve a nesmierne sa na ten deň teším. S našou kapelou Clube de esquiar, kde sme hudobne v podstate dvaja s bratom, budeme hrať prvýkrát v takejto výnimočnej multiinštrumentálnej zostave ako aj na albume. Treba prísť, ktovie kedy sa to zas podarí…

A kto album pokrstí?

Nechajte sa prekvapiť. (Úsmev.)

Clube de esquiar – Viagem Nunca Feita:

Kapela Clube de esquiar z Banskej Bystrice má podľa mnohých zvukom blízko ku Dirty Three, Sigur Rós či Radiohead. Jej hlavné inšpirácie sú však Milton Nascimento, Nick Drake, Dežo Ursiny či Brad Mehldau. Kapelu tvoria bratia Juraj a Jakub Havlíkovci (gitara, bicie a spev – v portugalčine). Ich koncerty dotvárajú živé projekcie vizuálneho umelca Mariána Vredíka.