Aj tento rok vyhodené živé stromčeky od kontajnerov poputujú do banskobystrickej teplárne. S ich špeciálnym odvozom začalo mesto počas tohto týždňa.

Vianocny stromcek, Banská Bystrica, 27.11.2013
Drevo z centrálneho vianočného stromčeka sa využije napríklad na detské ihriská v meste.

Po Sviatku troch kráľov pomaly atmosféra Vianoc opúšťa naše domácnosti. Tí, ktorí sa rozhodli pre živý vianočný stromček, majú teraz o starosť navyše s jeho odprataním. Najjednoduchšou variantou je jeho vynesenie ku kontajnerom, odkiaľ bude na území mesta zabezpečený ich samostatný odvoz.

„Zozbierané vianočné stromčeky sa odvážajú na energetické zhodnotenie do teplárne v Radvani. Chceli by sme požiadať obyvateľov mesta, aby stromčeky dávali ku kontajnerom a nie do nich, čo uľahčí proces odvozu vianočných stromčekov z mesta,“ približuje pre BBonline.sk hovorkyňa banskobystrického magistrátu Martina Kanisová.

Mesto začalo so špeciálnym zberom stromčekov od kontajnerov na začiatku týždňa a potrvá až do polovice februára. Ak by sa stromčeky pri kontajneroch objavili aj po tomto dátume, budú odvezené v rámci zberu nadrozmerného odpadu.

Centrálne vianočné stromčeky na sídliskách a na Námestí SNP budú odvezené po demontovaní svetelnej výzdoby. „Vhodné drevo bude spracované na dosky a tie budú použité na výrobu alebo repasáciu detských ihrísk. Zvyšný materál bude vyštiepkovaný,“ doplnila Kanisová.