Dejiskom majstrovského operného príbehu slávnej speváčky Toscy a  voľnomyšlienkárskeho   maliara Cavaradosiiho  z  dielne  Giacoma Pucciniho  sa zajtra (pondelok, 13. júna 2011) o 20.00 hod., stane historická Radnica na Námestí Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Taliansky skladateľ Giacomo Puccini  v opere v štýle bel canta zhudobnil idealistický námet plný nehy, vášne a neočakávaných zvratov.

Okrem jediného slovenského mesta – Banskej Bystrice – budú 13. júna o 20. hodine stredoeurópskeho času tóny TOSCY znieť aj v ďalších 35 európskych mestách, a to priamo zo španielskej Valencie. Takmer sto miliónov Európanov totiž každý deň venuje svoj voľný čas, energiu, talent a financie dobrovoľníckej práci v prospech komunity, v ktorej žijú. Práve týmto ľuďom sa rozhodlo v rámci Európskeho roka dobrovoľníctva vzdať hold španielske divadlo Palau de les Arts Reina Sofia. Záštitu nad podujatím prebrala Viviane Reding, podpredsedníčka Európskej komisie pre oblasť spravodlivosti, základných práv a občianstva.

Banskobystričania sa tiež zaradia k divákom, ktorí budú môcť bezplatne sledovať jednu z najslávnejších talianskych opier, ktorá emotívnym príbehom strháva divákov  už od roku 1900, na veľkoplošnom plátne v priestoroch Radnice na hlavnom námestí.

V prestávkach medzi dejstvami spoločne nahliadnu do zákulisia divadla Palau de les Arts Reina Sofia a rovnako i do európskych miest, ktoré sa  do projektu zapojili.