Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 už prebieha v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta viac než mesiac. Aktuálne tam očkujú viac nez štyristo ľudí denne prvou dávkou vakcíny a ďalších dvesto denne už očkujú aj druhou dávkou. Kapacity postupne ďalej zvyšujú.

Okrem zdravotníckych pracovníkov či zamestnancov sociálnych služieb sa už oficiálne na očkovanie môžu prihlasovať aj osoby nad 75 rokov veku. Počas piatka boli napríklad pre banskobystrické vakcinačné centrum k dispozícii na úvod prvého februárového týždňa stovky voľných miest pre očkovanie.

V prípade, že sa objednaní ľudia na očkovanie nedostavili, vo vakcinačnom centre už nariedenú a pripravenú vakcínu využívali pre náhradníkov z radov dosiaľ nezaočkovaných zdravotníkov nemocnice, prípadne zdravých pacientov hospitalizovaných v nemocnici.

Od pondelka, 1. februára sa bude možné vo vakcinačnom centre zaevidovať na zoznam náhradníkov a dostať sa tak k vakcíne skôr, ako určuje národná očkovacia stratégia. Na zoznam sa môžu nateraz prihlásiť len osoby nad 65 rokov alebo osoby so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia Covid-19, ktoré definuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR. Podrobnosti uvádza nemocnica na svojom webe.

Záujemca o zaradenie do zoznamu náhradníkov musí byť zároveň schopný dostaviť sa do vakcinačného centra do 30 minút od vyzvania. Do zoznamu náhradníkov vakcinačného centra sa bude možné v Rooseveltovej nemocnici od pondelka nahlásiť na telefónnom čísle 0907 818 063 počas pracovných dní od 7,00 – 14,30 h. Náhradníci budú oslovení len v prípade, že sa na očkovanie nedostavia objednaní pacienti.

V Rooseveltovej nemocnici do štvrtkového rána, minimálne prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19, zaočkovali 8166 ľudí.