Prví Banskobystričania boli v nedeľu zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19, ktorá len v sobotu dorazila na Slovensko. Spustenie očkovania je prvým krokom k prekonaniu celosvetovej pandémie. Odborníci odhadujú, že pre zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku musí byť zaočkovaných aspoň 60 až 70% obyvateľov.

Vďaka Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta sa Banská Bystrica stala jedným zo štyroch slovenských miest, kde pilotná fáza očkovania začala. Očkovanie v špeciálne vyčlenených priestoroch banskobystrickej nemocnice začalo v nedeľu o 10-tej hodine.

Medzi pätnástkou prvých zaočkovaných boli okrem riaditeľky nemocnice Miriam Lapuníkovej či námestníka pre pre liečebno-preventívnu starostlivosť Milana Urbániho, aj predstavitelia vedenia viacerých kliník a oddelení nemocnice.

Medzi prvými sa očkoval aj bývalý riaditeľ nemocnice, prednosta II. Urologickej kliniky SZU a poslanec NRSR za SMER-SD Vladimír Baláž, prednosta II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU Jozef Valky, primár oddelenia pneumológie Michal Urda či vedúca sestra II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU Monika Matošová.

“Chcel by som povzbudiť všetkých lekárov, zdravotníkov, pacientov, ale aj celú verejnosť, aby sa nebáli a dali sa zaočkovať. My zdravotníci sa potrebujeme čo najrýchlejšie dostať do normálnych koľají, aby sme mohli poskytovať obvyklú zdravotnú starostlivosť, čo v súčastnosti, v čase koronakrízy nie je možné. Očkovanie je cesta, ktorá nás cez toto obdobie môže previesť,” povedal po očkovaní Vladimír Baláž.

Ako nemocnica uviedla na sociálnej sieti, v ďalších dňoch sa má kapacita očkovania navýšiť na približne 50 ľudí denne. Záujem zaočkovať sa prejavilo zatiaľ takmer 700 zdravotníkov FNsP F. D. Roosevelta. Práve zdravotnícky personál bude očkovaný v prvej vlne. Ďalšia dostupnosť očkovania bude závislá od dodávok vakcíny a schválenej Národnej očkovacej stratégie.