Vreckový nožík patrí k výbave nielen každého člena profesionálnych špeciálnych jednotiek, ale aj k výbave všetkých outdoorových nadšencov. Tento malý nástroj neraz zachránil život aj tým najskúsenejším poľovníkom, policajtom či vojakom – a jeho spoločnosť v prírode zaiste oceníte aj vy. Poďme sa teda zbližša pozrieť na to, aké vreckové nožíky sú na trhu a možno nájdete aj vy ten svoj.

Nože s pevnou čepeľou

Ak si predstavíme nožík, často sa nám v mysli vybaví nôž s pevnou čepeľou. V porovnaní s vreckovými nožmi, ktoré budeme spomínať neskôr, môžu na prvý pohľad vyzerať akosi neprakticky a neokrôchane a laikovi by sa zdalo, že má viac negatív ako pozitív. Vedzte však, že takýto nôž je pevným a stabilným spoločníkom do prírody, ktorý vás nezradí. Nemusíte ho pritom nosiť v ruke! Existuje množstvo typov puzdier a tieto často prichádzajú spolu s nožom s pevnou čepeľou. Aj keď teda zaberá viac miesta, jeho spoľahlivosť a najmä pevnosť je výhodami, ktoré v prírode oceníte.

A navyše – takéto nože sú často naozaj dizajnovými kúskami, ktoré v sebe spájajú funkčnosť s krásou, čo poteší srdce nejedného outdoorového nadšenca.

Zatváracie nože

Ako vreckový nôž vo výbave sa však najčastejšie používajú zatváracie nože. Ako vyplýva už z názvu, ich možnosť zatvárania je skvelá z toho hľadiska, že zaberajú menej miesta ako napríklad nože s pevnou čepeľou a naozaj si ich tak môžete vopchať do vrecka. Často bývajú naozaj malinké, svoju úlohu však splnia perfektne. Takisto sa pýšia zaujímavým dizajnom – používajú sa prírodné motívy a materiály, ktoré sú navyše odolné. Pri horších modeloch môžete pocítiť akúsi nestabilitu počas práce s takýmto vreckovým nožíkom, no pokiaľ investujete do kvality, pokojne môžete získať spoločníka na celý život, ktorý s vami prejde nekonečné kilometre.

V prípade, že hľadáte kombináciu funkčnosti a skvelej prenosnosti, zatvárací vreckový nožík bude pre vás tým pravým.

Vyskakovacie nože

Podobným typom ako zatváracie nože sú aj vyskakovacie nože. Mechanizmus vysunutia je však osobitý – tieto nože sa otvárajú pomocou páčok či tlačidiel. Sú tak o čosi nebezpečnejšie a neskúsený poľovník sa ním môže poľahky zraniť. Preto je dôležité myslieť na bezpečnosť ako počas prenášania takéhoto nožíka, tak aj počas manipulácie s ním.

Vyskakovací vreckový nožík je takisto vynikajúco prenosný a zmestí sa skoro všade. Môže sa však stať, že sa vyskakovací mechanizmus pokazí, opäť sa tomu však môžete vyhnúť kúpou kvalitnejšieho modelu. Spravidla je na výber menej dizajnových variant, ako tomu bolo v predchádzajúcich dvoch typoch, svoj jedinečný model si ale možno nájdete.

Tak či onak, vreckový nožík je ideálnym spoločníkom pre každého outdoorového nadšenca, ktorý vám nielen spríjemní a zjednoduší pobyt v prírode, ale v konečnom dôsledku vám môže naozaj zachrániť zdravie či život. Podľa pravidla „Vždy pripravený!“ je teda rozhodne lepšie takýto vreckový nôž mať ako nemať. V prípade, že si vybrať stále neviete, kontaktujte expertov z internetového obchodu AFG.sk, ktorí vám radi poradia a spoločne tak vyberiete vreckový nôž priamo pre vás a vaše potreby.