Sobotné parlamentné voľby po tri a pol roku znovu prepísali politickú mapu Slovenska. Sprevádzala ich vysoká volebná účasť, ktorá v okrese Banská Bystrica predčila aj voľby z roku 2020.

V okrese Banská Bystrica prišlo k volebným urnám 63 105 voličov z 87 143 zapísaných. Volebná účasť tu tak dosiahla 72,41%. O vyše percento viac ako v roku 2020 a len percento pod rekordnou účasťou v okrese, vo voľbách 2002. V rámci Banskobystrického samosprávneho kraja prišlo celkovo voliť 322 090 voličov čo z celkového počtu 500 280 zapísaných voličov predstavuje účasť na úrovni 64,38%. Účasť v rámci celého Slovenska dosiahla 68,51%, keď sa volieb zúčastnilo cez 3-milióny voličov.

Do parlamentu bolo zvolených sedem subjektov

Sobotné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vyhrala strana SMER-SD. Strana expremiéra Roberta Fica získala cez 23% hlasov. Druhé skončilo so ziskom 18% hlasov Progresívne Slovensko, tretia strana HLAS Petra Pellegriniho so ziskom takmer 15% hlasov. Do parlamentu sa dostala s takmer 9% aj koalícia OĽANO a priatelia. S takmer 7% sa do parlamentu vracia KDH, s vyše šiestimi percentami v ňom zotrvala Sloboda a Solidarita a s vyše 5,5% hlasov hlási návrat Andrej Danko so Slovenskou národnou stranou. Naopak tesne pod hranicou zvoliteľnosti zostali strany Republika či Aliancia.

V novozvolenom parlamente by tak mala strana SMER-SD získať 42 kresiel, Progresívne Slovensko bude mať 32 poslancov. Prípadná vládna koalícia bude musieť byť zložená aspoň z troch subjektov. S ohľadom na predvolebné vyjadrenia sa najpravdepodobnejšou javí koalícia strán SMER-SD, Hlas a SNS, ktorá by spolu dosiahla väčšinu 79 poslaneckých mandátov. Najmä na kandidátke SNS však boli zvolení aj kandidáti ďalších menších strán a ich podpora vláde tak nemusí byť samozrejmá. Ostatné strany by za dodržania predvolebných prehlásení koalíciu nevytvorili.

Výsledky v kraji i okrese sa odlišujú

Voľby v okrese Banská Bystrica by celoslovenské výsledky kopírovali len čiastočne. Zvíťazila tu totiž strana Hlas-SD s vyše 22 percentami hlasov, druhé bolo aj v našom okrese Progresívne Slovensko s 21,7% hlasov. Až tretí skončil SMER-SD s 20,6% hlasov voličov v okrese Banská Bystrica. Obyvatelia nášho okresu dali ďalej podporu vyše 7,5 percenta strane S.a.S, vyše šesť percent tu volilo stranu SNS a niečo cez 5% dosiahlo v okrese Kresťanskodemokratické hnutie. Naopak zvolená koalícia OĽANO a priatelia tu dosiahla len 4,93 percenta hlasov.

V rámci Banskobystrického kraja však už strana SMER-SD zvíťazila, a to so ziskom 22,89% hlasov. Druhá skončila strana HLAS-SD s 19,76%, tretie PS so 14,56%. Koalícia OĽANO a PRIATELIA, KÚ a ZA ĽUDÍ získala 7,41%, SNS, 6,53%. Ak by rozhodoval Banskobystrický kraj, v parlamente by boli aj strany REPUBLIKA (5,18%) a ALIANCIA (5,17%). Až za nimi v kraji skončili SaS (5,14%) a KDH (4,29%).