Až v nedeľu popoludní sme sa dozvedeli podrobnejšie výsledky volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Je z nich zrejmé, že nielen Slovensko, ale aj náš kraj sa v politických názoroch naprieč okresmi i mestami líši.

Ako sme už informovali  v predošlom článku, už výsledky kraja i okresu sa od tých celoslovenských odlíšili vo víťaznom subjekte. V samotnej Banskej Bystrici sa ale výsledky odlíšili od tých celoslovenských či celokrajských ešte výraznejšie. K volebným urnám prišlo 71,38% oprávnených voličov v meste.

V meste zvíťazilo hnutie Progresívne Slovensko, ktoré získalo hlasy viac než 10-tisíc Banskobystričanov a celkom 24,04% podporu obyvateľov mesta. Na druhom mieste skončila strana HLAS-SD s podielom 21,49% hlasov Banskobystričanov a až tretia víťazná strana SMER-SD s podporou 19,64%.

Ak by o zložení parlamentu rozhodovali tunajší obyvatelia, do národnej rady by sa dostali aj strany Sloboda a Solidarita (8,15%) a Slovenská národná strana (5,54%). Koalícia hnutia OĽANO a ďalších strán by potrebné sedempercentné kvórum podľa Banskobystričanov neprekorila, dosiahla by tu len niečo cez 5%. Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré bude v parlamente, dosiahlo v Bystrici len 4,74% podporu.

Počet poslancov z Bystrice klesne

O poradí zvolených poslancov na kandidátkach strán rozhodovali preferenčné hlasy. Aj tie rozhodli o tom, že v rámci zvolených subjektov sa do parlamentu prebojovalo len päť Banskobystričanov z dvoch strán. A aj keď v meste pod Urpínom zvíťazilo Progresívne Slovensko, jeho tunajší kandidáti napokon do poslaneckých lavíc nezasadnú.

Vo farbách víťaznej strany SMER-SD budú v parlamente aj Banskú Bystricu reprezentovať všetci tunajší kandidáti – Vladimír Baláž (4 082 preferenčných hlasov), Daniel Karas (3298) a Ľubomír Vážny (3181).

Na kandidátke strany HLAS-SD bol zvoleným jej predseda Peter Pellegrini, ktorý v rámci Slovenska získal po Robertovi Ficovi druhý najvyšší počet preferenčných hlasov, a to takmer 338-tisíc. Post poslankyne získala aj ďalšia Banskobystričanka Ľubica Laššáková (8 308 preferenčných hlasov).

Banskobystrickí kandidáti ostatných strán vo voľbách neuspeli.