V nedeľu vo večerných hodinách zverejnili výsledky Volieb do Európskeho parlamentu, v ktorých sme v sobotu volili budúcich štrnástich slovenských zástupcov v tomto orgáne Európskej únie. K voľbám prišlo o sedemtisíc Banskobystričanov viac než pred štyrmi rokmi.

Celoslovenská účasť dosiahla 22,74% oprávnených voličov. V rámci Banskobystrického kraja to bolo síce len 21,87 %, ale už okres Banská Bystrica bol vysoko nad priemerom 27,19% a v samotnom meste Banská Bystrica to bolo ešte o niečo viac – 27,83%. V roku 2014 prilákali európske voľby k urnám len 16,41% oprávnených voličov v Banskej Bystrici. Vtedy prišlo v meste voliť 10 768 ľudí, tentoraz to bolo až 17 720 Banskobystričanov či návštevníkov mesta s voličskými preukazmi.

V rámci okresu zaznamenali už tradične najvyššiu účasť v obciach, kde sa v čase volieb zdržiava viac cezpoľných, ktorí odvolia s voličskými preukazmi. Aj preto majú štatisticky vysokú účasť Donovaly (64,30%) či Špania Dolina (53,14%). Vysoko nadpriemernú účasť však zaznamenali aj v Tureckej (51,57%) či Povrazníku (45,03%). Naopak eurovoľby prilákali len 13,77% oprávnených voličov v Hrochoti či 14,45% dospelých obyvateľov v Hiadli.

V kraji zvíťazil SMER-SD, v okrese i meste PS a SPOLU

Hlasovanie v regióne sa mierne líšilo od toho celoslovenského. V rámci kraja má stále najsilnejšiu podporu vládna strana SMER-SD. V BBSK získala strana 19,43% podporu, pričom víťazná koalícia strán PS a SPOLU v rámci kraja skončila druhá s podporou 18,05% voličov.

V samotnej Banskej Bystrici volilo víťaznú koalíciu strán PS a SPOLU celkom 5 064 voličov, čo predstavovalo 29,09 % hlasov. Stranu SMER-SD volilo 2 809 voličov (16,13%) a v meste tretiu SaS 2300 voličov (13,21%). Na rozdiel od celoslovenských výsledkov, Banskobystričania by do Európskeho parlamentu tesne nevyslali zástupcu hnutia OĽaNO, ale naopak cez 5% hranicu by sa v meste dostala SNS.

V Bystrici najviac prednostných hlasov pre Šimečku či Beňovú

V rámci volieb do Európskeho parlamentu o pridelení mandátov spomedzi kandidátov jednotlivých víťazných strán, ktoré presiahli päťpercentnú hranicu, spravidla rozhodujú aj preferenčné hlasy. Voliči mohli na vybranej kandidátke zakrúžkovať najviac dve mená kandidátov, ktorým chceli vyjadriť svoju podporu.

Najvyšší počet preferenčných hlasov v rámci Slovenska získala líderka kandidátky vládnej strany SMER-SD Monika Beňová. V samotnej Banskej Bystrici však vyššiu podporu získal líder víťaznej koalície strán PS a SPOLU Michal Šimečka.

Desať kandidátov s najväčším počtom preferenčných hlasov v Banskej Bystrici

Por. Hlasy Kandidát Subjekt
1.  2 133 Michal Šimečka Koalícia PS a SPOLU
2.  1 604 Monika Beňová SMER – SD
3.  1 213 Lucia Ďuriš Nicholsonová SaS
4.  1 001 Michal Wiezik Koalícia PS a SPOLU
5.   925 Miroslav Číž SMER – SD
6.   873 Eugen Jurzyca SaS
7.   799 Milan Uhrík Kotleba – ĽSNS
8.   773 Miroslav Radačovský Kotleba – ĽSNS
9.   664 Vladimír Bilčík Koalícia PS a SPOLU
10.   631 Jozef Mihál Koalícia PS a SPOLU

Podpora jednotlivých politických strán, ako aj pridelené preferenčné hlasy jednotlivým kandidátom napokon rozhodli, že Slovensko budú najbližších päť rokov v Európskom parlamente zastupovať nasledujúci zvolení kandidáti: Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Martin Hojsík a Michal Wiezik z víťaznej koalície Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel za SMER-SD, Milan Uhrík a Miroslav Radačovský za stranu Kotleba – ĽSNS, Ivan Štefanec a po Brexite aj Miriam Lemann za KDH, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca z SaS a Peter Pollák za hnutie OĽaNO.