Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko má záujem pokračovať vo funkcii aj v treťom volebnom období. V prípade úspechu by bol v novodobej histórii mesta prvým primátorom, ktorý by bol na jeho čele viac než osem rokov. Zámer ohlásil v utorok na tlačovej konferencii v centre mesta.

Ján Nosko bude kandidovať opäť ako nezávislý kandidát. So zberom podpisov začína práve od utorkového predstavenia svojej kandidatúry. Opäť kandiduje aj s podporu tímu nezávislých kandidátov na poslancov, medzi ktorými sú aj viacerí súčasní či bývalí členovia mestského zastupiteľstva.

„Obdobie, ktoré máme pred sebou, vôbec nebude ľahké. Už teraz pociťujeme zdražovanie. Bude to obrovský tlak na financie samosprávy. Toto všetko si bude na úrade a v mestskom zastupiteľstve vyžadovať ľudí, ktorí sú skúsení, odhodlaní, majú chuť na sebe a pre mesto tvrdo pracovať. Preto som prijal rozhodnutie opätovne sa, ako nezávislý kandidát, uchádzať o pozíciu primátora mesta Banská Bystrica,“ povedal Ján Nosko.

„Medzi hlavné priority nášho ďalšieho obdobia bude samozrejme patriť riešenie a regulácia parkovania, budovanie parkovacích domov. Spolu so župou sme prejavili záujem nadobudnúť dom kultúry do vlastníctva mesta. Po vnútroblokoch Sitnianska a Tulská plánujeme podobné projekty spolu s obyvateľmi budovať na ďalších siedmich sídliskách. Ten plán v reakcii aj na klimatické zmeny je s týmto spojený. Máme plán revitalizovať park Radvanských a veľkou témou pre nás bude naďalej mestský park. Máme zámer vybudovať parkovisko pre vodákov na Hrone pri malej železničnej stanici. Chceme vybudovať fotovoltaické elektrárne na budovách vo vlastníctve mesta, aby sme dokázali šetriť energiu,“ menoval na tlačovom brífingu primátor.

Medzi ďalšími prioritami Nosko spomenul nové cyklotrasy či rekonštrukcie chodníkov a mostov v havarijnom stave. Informoval tiež, že prebiehajú právne analýzy dlhodobých zmlúv na prenájom plážového kúpaliska a amfiteátra.

Ján Nosko s manželkou pri posledných komunálnych voľbách.

Bývalý detský kardiológ a neskorší riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici, bol do funkcie primátora Banskej Bystrice zvolený prvýkrát v roku 2014. Vtedy spomedzi 15 kandidátov získal takmer polovicu všetkých hlasov voličov a s podporou 9739 Banskobystričanov získal svoj prvý mandát. Kandidoval ako nezávislý s podporou strán SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS a SMS.

Spomedzi už len 4 kandidátov o túto funkciu v roku 2018, obhájil post s historicky najvyššou podporou pre primátorského kandidáta v novodobej histórii mesta. V posledných voľbách získal, opäť ako nezávislý kandidát s podporou strán SMER-SD a SNS, až 18 281 hlasov, čo predstavovalo vyše 75% podporu voličov.

Ján Nosko so svojim prvým viceprimátorom Jakubom Gajdošíkom (HLAS-SD).

Súčasný primátor má zatiaľ jedinú vyzývateľku. Aktivistka Diana Javorčíková vedie kampaň od vlaňajšieho decembra. Kandiduje ako občianska nezávislá kandidátka, jej kandidatúru však na začiatku júla podporilo už aj viacero politických zoskupení – Sloboda a solidarita, Progresívne Slovensko, SPOLU, DS či ODS.

Voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov sa súčasne uskutočnia 29. októbra. Kandidátne listiny je možné podávať do 30. augusta.