Voľby do orgánov samosprávy miest a obcí, spolu s voľbami do orgánov samosprávnych krajov, sa uskutočnia na budúci rok na jeseň. Už od leta sa však v kuloároch diskutuje o možných kandidátoch. Prvou z nich, ktorá oficiálne predstavila svoj zámer, je občianska kandidátka Diana Javorčíková.

Dlhoročná aktivistka či televízna a rozhlasová redaktorka predstavila svoj zámer netradične, formou online tlačovej konferencie. Ako uviedla, jej kandidatúra vzišla z iniciatívy tímu „nezávislých aktívnych občanov, ktorí hľadajú spôsoby, ako ďalej rozvíjať mesto.“ Na tlačovej konferencii sa k tomuto tímu prihlásilo viacero dlhoročných banskobystrických aktivistov, ako napríklad Csilla Droppová, Ingrid Krajčovičová, environmentalista Ľuboš Vrbický, podnikateľ Tomáš Kliment či známa psychologička Oľga Bindasová a ďalší. Samotnú online tlačovú konferenciu uvádzala aktivistka a riaditeľka nadácie Beata Hirt. Bývalá poslankyňa MsZ za Banskobystrickú alternatívu, z prostredia ktorej však pravdepodobne vzíde iná primátorská kandidátka.

Diana Javorčíková (nar. 1986) má vyštudovanú politológiu na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB a zároveň prvostupňovo aj odbor právo na Právnickej fakulte UMB. V minulosti pracovala pre verejnú i štátnu správu, ako súkromná podnikateľka a tiež v oblasti kultúry a médií. V roku 2011 založila Banskobystrický okrášľovací spolok, bola jednou zo zakladateliek Komunitného centra Fončorda a podieľala sa na ďalších dobrovoľníckych aktivitách v meste. Je vydatá a má tri deti.

O podporu politických strán sa uchádzať nebude

„Napriek intenzívnym snahám o zlepšenie života v našom meste som narazila na limity, ktoré dobrovoľníctvo prináša a rozhodla som sa prijať zodpovednosť, na ktorú nás, aktívnych občanov, roky nabádajú,“ vysvetlila dôvody kandidatúry Diana Javorčíková na tlačovej konferencii. Mottom jej kandidatúry má byť heslo „Bystrica má na viac“.

Na online tlačovej konferencii Javorčíková súčasné vedenie mesta nekritizovala. „Ja sa na to pozerám inak. Myslím si, že tomuto mestu je potrebné ponúknuť víziu. S tým zatiaľ žiadny primátor neprišiel,“ dodala.

Banskobystričanom chce ukazovať príklady z iných miest, kde podľa nej samospráva uľahčuje život obyvateľom a vládne otvorene. Volebný program chce spolu s tímom odborníkov predstavovať postupne.

Javorčíková predstavila zámer prostredníctvom online tlačovej konferencie.

„Nesmieme zabúdať, že samospráva má byť otvoreným, starostlivým, fungujúcim a živým organizmom. Musí nielen nachádzať, ale aj zavádzať riešenia na klimatickú zmenu, ktorá prichádza,“ dodala.

Javorčíková sa už o volenú funkciu v minulosti uchádzala. Ešte za slobodna, ako Vigašová, kandidovala v roku 2010 neúspešne na poslankyňu MsZ v obvode Rudlová-Sásová za koalíciu SDKÚ-DS, SaS, KDS. Ako uviedla, v týchto voľbách sa o podporu politických strán priamo uchádzať nebude, kandidovať bude ako nezávislá. Kampaň chce financovať transparentne prostredníctvom príspevkov obyvateľov.

Súčasný primátor Ján Nosko zatiaľ neuviedol, či sa bude uchádzať o primátorský post po tretíkrát. Tak Nosko, ako aj jeho viceprimátor Jakub Gajdošík (HLAS-SD), však v uplynulých týždňoch zintenzívnili platenú podporu svojich príspevkov na sociálnych sieťach.

Otvorene sa hovorí už aj o ďalších možných kandidátoch, ktorí však zatiaľ takýto zámer oficiálne nepotvrdili. Spomínajú sa napríklad mená bývalého viceprimátora a poslanca mesta i kraja za Banskú Bystricu Martina Turčana, poslankyne MsZ za Banskobystrickú alternatívu Hany Kasovej či architekta Tomáša Sobotu. Aj u nich je možné za uplynulé obdobie vidieť zvýšenú aktivitu v propagácii svojho mena a ich práce.