Chystáte sa kupovať vodný filter do domácnosti alebo firmy? Mali by ste si všímať niekoľko základných parametrov. Poradíme vám, ktorým z nich je dôležité venovať pozornosť.

Filter je neoddeliteľnou súčasťou vodovodných systémov v domácnostiach a firmách. Jeho úlohou je zachytávať nielen mechanické čiastočky, ale aj rôzne chemikálie. Pred výberom konkrétneho typu by ste si preto v prvom rade mali ujasniť, na čo ho budete používať.

Účel vodného filtra

Jednoduchšie vodné filtre zabezpečujú len filtráciu pevných čiastočiek – hrdze, piesku, hliny, vlasov a iných nečistôt. Pokročilejšie typy dokážu filtrovať aj rôzne chemikálie. Napríklad, uhlíková filtrácia odstraňuje zlúčeniny chlóru, anexová zas dusičnany a dusitany. Špeciálnou kategóriou sú odželezňovacie filtre, ktoré eliminujú železo a mangán.

Vedeli ste, že obľúbeným typom sú filtre so zmäkčovačom vody, ktoré zabraňujú tvorbe vodného kameňa?

Pri výbere si všímajte, čo všetko dokáže konkrétny model odfiltrovať. V prípade, že chcete filter používať na čistenie pitnej vody, dbajte na to, aby bol určený na tento účel.

Prevádzkový tlak a teplota

Pred výberom vodného filtra si zistite, aké tlaky sú dosahované v potrubnom systéme, do ktorého ho chcete nainštalovať. Jednotlivé modely sa totiž líšia svojím prevádzkovým a deštrukčným tlakom.

Podstatnú úlohu zohráva tiež teplota. Niektoré typy filtrov znesú maximálne 50 °C, iné bez problémov zvládajú aj 80 °C.

Nezabúdajte: Pri voľbe filtra dbajte na to, aby mal istú teplotnú rezervu. Ak ho totiž budete prevádzkovať na hranici jeho možností, rýchlejšie sa opotrebuje a nemusí na 100 % plniť svoj účel.

Montážne parametre

V neposlednom rade, pri výbere si všímajte aj výšku filtra. A to najmä v prípade, že ho plánujete inštalovať do stiesnenejších priestorov. Podstatnú úlohu zohráva tiež veľkosť pripojenia, ktorá je štandardne uvádzaná v palcoch.