Okresný súd Banská Bystrica rozhodol vo veci nehody sanitky, autobusu a osobného auta zo 14. októbra 2010. Verdikt jednoznačne poprel vinu vodičky osobného auta.

nehoda sanitky a autobusu sasovaPo viacerých odročených pojednávaniach padol 10. júna rozsudok okresného súdu. Po doplnení dokazovania a výpovedi súdneho znalca, zodpovedného aj za rekonštrukciu nehody, odznela na pojednávaní záverečná reč zo strany prokurátora i obhajcu.

Prokurátor bol aj na základe dokazovania presvedčený o vine vodičky osobného auta Janky D., ktorá nedala na križovatke pod oporným múrom v Sásovej prednosť sanitke. Doplnil, že nebolo jednoznačne popreté, že vozidlo záchrannej služby nepoužívalo okrem svetelných aj zvukové signály. Výpoveď vodičky osobného auta označil za klamlivú v snahe vyhnúť sa trestu. Dokazovaním sa totiž zistilo, že vodička mala možnosť vnímať svetelné znamenie aj pred vjazdom do križovatky. Prokurátor navrhol uznať Janku D. vinnou za prečin usmrtenia s trestom odňatia slobody a úplným zákazom činnosti riadenia vozidla.

Obhajca obžalovanej sa opieral najmä o výpoveď súdneho znalca, z ktorej vyplývalo aj to, že vodička nemala dostatočný čas na vyhodnotenie situácie. Ďalším z dôležitých faktorov bola výrazne prekročená rýchlosť sanitky, ktorá bola v čase pred nehodou až 110 km/h. Na danom úseku je pritom povolená rýchlosť maximálne 50 km/h. Podľa prokurátora sanitka v prípade, ak mala zapnuté len svetelné znamenia, nemala právo prednostnej jazdy. Zároveň vodička osobného auta nemala povinnosť predpokladať výrazné prekročenie rýchlosti zo strany vozidla záchrannej služby. Práve preto nenesie zodpovednosť za nehodu.

Obžalovaná Janka D. vyjadrila nesmiernu ľútosť nad nehodou a bola pripravená prijať rozhodnutie súdu. Dodala, že nikdy nekonala tak, aby niekoho ohrozila na živote a na zdraví. Príbuzným pozostalých sa ospravedlnila, pričom s ľútosťou zobrala na vedomie fakt, že život usmrtenému Andrejovi Faglicovi ani Jozefovi Šárikovi to už nevráti. Napriek všetkému sa za nehodu necíti byť vinnou.

Okresný súd svojím rozhodnutím obvinenú vodičku osobného auta spod žaloby opätovne oslobodil. Bolo uvedené, že z jej strany nedošlo k porušeniu predpisov, čo sa nedá však povedať o jazde vozidla záchrannej služby. Proti tomuto rozhodnutiu sa však prokurátor odvolal. Prvýkrát súd vodičku uznal za nevinnú ešte v roku 2011.

Pozrite si aj súhrn príspevkov k téme…