Vo Zvolene otvorili pred šiestimi rokmi v rámci obchodného centra Zvolenská Európa menšie dvojsálové moderné kino. To medzičasom zmenilo prevádzkovateľa a dnes už jeho kapacity diváckemu záujmu nepostačujú. Pre porovnanie, banskobystrické multikino má až šesť sál.

Doteraz dvojsálové kino vo Zvolenskej Európe prevádzkuje pod značkou Kino Star od roku 2016 spoločnosť Kino Invest. Za spoločnosťou stojí ako väčšinový vlastník zvolenská investičná firma ARKON, ktorá v Banskej Bystrici aktuálne pripravuje projekt Slovenka2. Multikino pod značkou Kino Star s tromi sálami spustila Kino Invest už skôr aj v obchodnom centre Galéria v Lučenci. Firma teraz začala s novou investíciou vo Zvolene, kde priestory kina rozšíri o jednu menšiu sálu a 5D kino, a to všetko v rámci svojich doterajších priestorov na najvyššom poschodí zvolenského centra.

„K tomuto kroku pristupujeme po dlhšom sledovaní návštevnosti, ktorá je dlhodobo na vysokej úrovni. V rebríčku návštevnosti slovenských kín je dokonca Kino Star Zvolen pred niektorými multikinami, ktoré majú vyšší počet kinosál. V roku 2017 bolo na 2620 predstaveniach, ktoré zvolenské kino odohralo takmer 120 000 divákov,“ priblížil manažér Kino Star Richard Kliment.

Pôvodne navrhnutá kapacita kinosál tak už nepostačuje. S kinosálami sa dokonca pôvodne v prvej etape výstavby zvolenského obchodno-zábavného centra ani nepočítalo, ale aj po tlaku mesta bol neskôr projekt prepracovaný a kiná z druhej budovy presunuté do prvej. K stavbe druhej etapy na mieste bývalého zvolenského kina Mier napokon ani nedošlo.

„Súčasná kapacita multikina a počet kinosál výrazne obmedzuje počet odohraných predstavení i dĺžku nasadených filmov. Často sa napríklad stáva, že film, o ktorý je stále istý divácky záujem, musí byť z programu vyradený, lebo každý týždeň prichádzajú nové a nové tituly a pri dvoch kinosálach jednoducho nie je priestor pre ich premietanie,“ vysvetľuje Kliment.

Práve tento problém má vyriešiť nová 76-miestna sála, ktorá bude síce najmenšou spomedzi tých v Kino Star Zvolen, avšak poskytne práve priestor pre plnohodnotný zážitok z titulov, ktoré už majú prvé dni premietania za sebou, ale stále je o ne záujem. Počíta sa tu aj s premietaním titulov artového zamerania.

Spolu s treťou sálou vzniká v Kine Star aj 5D kino. Práve zvolenské kino bolo v čase svojho otvorenia priekopníkom, keď v rámci bežných kinosál prinieslo aj zážitok v podobe 4D sledovania filmov na pohyblivých sedadlách. Menšie 5D kino poskytujúce zážitky ešte aj ďalším vnemom človeka si už mohli vyskúšať aj Banskobystričania v jednej z prevádzok v tunajšom obchodnom centre.

Zvolenské multikino zostáva aj počas rekonštrukcie v prevádzke. Návštevníci však musia počítať s priestorovými obmedzeniami vo foyer kina, ktorého časť je už ohradená. Kino však zostáva v prevádzke. Kvôli prácam bude čiastočne obmedzený počet predstavení. Aktuálny program kino priebežne uverejňuje na stránke www.kinostar.sk. Nová kinosála aj 5D kino by mali byť v prevádzke už v druhej polovici októbra. Zvolenské Kino Star tak navýši kapacitu diváckych miest na niečo cez 450.

Banskobystrické multikino CINEMAX, ktoré podobne ako v minulosti aj zvolenské, v čase svojho otvorenia patrilo pod značku Europa Cinemas, má šesť sál. Otvorili ho v máji 2007 a s celkovou kapacitou 1 127 miest pre divákov, sa v tom čase radilo medzi najväčšie na Slovensku.