Ako sme informovali už v úvode týždňa, investorovi nového projektu v areáli bývalej textilnej továrne Slovenka na Striebornom námestí v Banskej Bystrici už nič nebráni zbúrať zostávajúce objekty a započať prípravu stavby nového komplexu.

Zvolenská investičná firma ARKON, ktorá pozemky i zostávajúce budovy po bývalej fabrike vlastní prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti EMPORIA INVEST, s prácami otáľať neplánuje. Naopak, búracie stroje sa do skeletov bývalej administratívnej budovy, pradiarne či budovy konfekcie zahryznú už v týchto dňoch.

Následne, od roku 2019, by na tomto mieste mali postupne vyrásť administratívne budovy, hotel, priestory pre obchod a služby, ale najmä bytové domy, čo vyplýva z predstavenej ideovej štúdie investora. Projekt Slovenka 2, ktorý pôvodne developer označoval ako polyfunkčná zóna Strieborná, bude realizovaný postupne, v rámci niekoľkých etáp. Spoločnosť ARKON predpokladá kompletné dokončenie urbanizácie areálu do približne desiatich rokov.

Pozostatky Slovenky zbúrajú, nový projekt je čoraz reálnejší

Ako uvádza investor v tlačovom vyhlásení, na ploche vyše štyroch hektárov chcú vytvoriť ucelenú mestskú štvrť s jednotným dizajnom. Celú štvrť navrhli architekti ako prepojenie budov s komunitnými záhradkami a zelenými vnútroblokmi, ktoré sú sústredené okolo nábrežia potoka Bystrica.

„V Banskej Bystrici neexistuje podobná lokalita a priestor Slovenky je svojou polohou výnimočný. Prístupné sú všetky najvýznamnejšie mestské lokality a toto miesto je výnimočné aj svojou rozlohou. Aj preto tu chceme vytvoriť jedinečné prostredie, ktoré podporuje komunitný a rodinný spôsob života,“ približuje ideu projektu SLOVENKA2 generálny riaditeľ a zakladateľ ARKON, a.s. Andrej Konkoľ.

Aj keď po zbúraní väčšiny pôvodných budov patrí niekdajšia lokalita jedinečnej industriálnej architektúry už len minulosti, zatiaľ tu zostali pozostatky pôvodnej historickej malej vodnej elektrárne. Ako v utorok na zasadnutí banskobystrického mestského zastupiteľstva avizoval Andrej Konkoľ, tento technický unikát majú v záujme zachovať i oživiť a funkčne zapojiť do projektu.

Upravia Strieborné námestie

Strieborné námestie, v ktorom je dnes pomerne chaoticky skĺbená funkcia dopravného uzla, parkovania či zastávok MHD, čaká zmena, ktorú investor zrealizuje v spolupráci s mestom.

Z analýz spoločnosti ARKON vyplynulo, že lokalitou Strieborného námestia prejde za týždeň viac ako 77-tisíc áut, vyše 2 200 autobusov a počet peších presahuje 41-tisíc ľudí.

Investor teraz avizuje, že po dohode s mestom vyčistí Strieborné námestie a v pláne je aj vytvorenie dvoch zastávok mestskej hromadnej dopravy, ktoré majú byť väčšie a komfortnejšie pre cestujúcich.

Verejnosti chcú areál predstaviť už počas výstavby

Aj keď areál sa bude do užívania odovzdávať postupne, už počas prvej etapy výstavby – v prednej časti areálu pri Striebornom námestí, má investor záujem ukázať možnosti priestorov po bývalej textilke širokej verejnosti. Po spustení výstavby a ohraničení stavby prvej etapy majú okolo na pozemkoch investora vyrásť viaceré dočasné stavby slúžiace pre pre komunitný život, ale aj športovanie a služby.

„Konkrétne by mal v území vzniknúť priestor pre kaviareň, cukráreň, predajné centrum s vyhliadkou na areál a športová plocha s tribúnou, ktorú bude v zime možné využiť na klzisko a po zvyšok roka ako ihrisko,“ priblížil Konkoľ.

Priamo v areáli má pribudnúť aj dočasné verejné parkovisko pre približne stovku vozidiel. Slúžiť bude prakticky až do začiatku výstavby záverečných etáp, sústredené bude zo strany od Cesty na amfiteáter.