bV septembri sa nezačal len školský rok, ale aj séria besied s finalistami literárnej ceny Anasoft litera 2014 vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. 24. septembra o 17:00 ju odštartuje večer s Marošom Krajňakom.

Bude to beseda nielen o písaní, ale aj o rusínskom kraji. Maroša Krajňaka totiž možno považovať za spisovateľský fenomén na Slovensku. Počas troch rokov publikoval tri knihy a s každou z nich bol nominovaný na cenu Anasoft litera. Otvoril v nich rusínsku tému tak, ako sa o nej doposiaľ nehovorilo.

Inšpiráciou pre príbehy zaznamenané v  debutovej knihe Carpathia (2011) sa stala práca Maroša Krajňaka na genealogickom projekte, vďaka ktorému intenzívne cestoval po rusínskom kraji. Na úspešnú prvotinu nadviazal vo svojej druhej knihe Entropia (2012). Voľnú trilógiu napokon zavŕšil v roku 2013 titulom Informácia. Zameral sa v ňom na osudy Rusínov opúšťajúcich svoje rodisko kvôli práci či štúdiu. Cez príbehy dvoch priateľov sa tu vynára rusínsky kraj ako hranica medzi východným a západným svetom. „Fedy a Vaxo dospeli v čase, keď sa menil politický režim,“ prezradil o svojej knihe Maroš Krajňak. „Keďže svoj rodný kraj považovali za bezperspektívny, podľa vzoru mnohých súčasníkov, ako aj ľudí z predchádzajúcich generácií, odišli za lepším životom. Celkom logicky cestovali najskôr na západ. A tak sa začalo ich nekonečné putovanie.“

Anasoft litera je najprestížnejšia literárna cena na Slovensku. Každoročne v apríli vyhlasuje desať najlepších prozaických diel, ktoré vyšli v uplynulom roku. Vyberá ich päťčlenná odborná porota, ktorej zloženie sa každoročne mení. Okrem desiatich finalistov rozhodne aj o víťazovi, ktorého meno sa dozvieme 16. septembra 2014. Ten získa ocenenie honorované sumou 10 000 eur. 

Autorské čítanie Maroša Krajňaka sa uskutoční 4. septembra o 17:00 hod. Čítanie bude moderovať Egon Tomajko.