logo_69._SNPV závere nového týždňa si pripomenieme 69. výročie Slovenského národného povstania. Múzeum SNP v Banskej Bystrici pripravilo aj tento rok bohatý spomienkový program. K oslavám SNP sa v tomto roku navyše oficiálne pripája aj oslava 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

Vo štvrtok 29. augusta väčšina z nás nepôjde do práce, pretože Slovensko si pripomenie udalosti spred 69. rokov, kedy v Banskej Bystrici vypuklo Slovenské národné povstanie. To bolo reakciou proti vstupu nemeckých vojsk na naše územie, ale zároveň, v širšom kontexte, aj proti vláde Jozefa Tisa. Aj keď hlavný odboj povstaleckej armády trval len zhruba mesiac, partizánskym spôsobom boja vytrvali jednotky v svojej snahe až do oslobodenia Slovenska na jar 1945.

Oslavy SNP, v jeho centre pri súčasnom pamätníku tejto udalosti, budú mať aj tento rok dve časti. Tá prvá, oficiálna, odštartuje za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov vo štvrtok o 10.00 h priamo pred Múzeom SNP. Jej súčasťou bude pietna spomienka spojená s kladením vencov a preletom stíhačiek slovenských vzdušných síl z niekdajšieho povstaleckého letiska Tri duby na Sliači. Po skončení oficiálneho programu bude potom od 13.30 h tradične vstup do expozície múzea voľný. Kultúrny program odštartuje o 13.00 h a vystúpením sólistov Akademického súboru piesní a tanca Ruskej armády, ktorý poznáme pod menom Alexandrovci. V programe ďalej vystúpi akademický súbor Belkanto a dychová hudba Selčianka. Kúltúrna časť osláv vyvrcholí od 16-tej hodiny koncertom Petra Lipu a zakončia ho piesne v podaní Jany Orlickej a formácie Diabolské husle.

Banskobystrická Štátna opera pripravuje aj tento rok na 30. augusta, čo bude v piatok, o 19.00 h v areáli Múzea SNP slávnostný koncert pri príležitosti osláv. Na koncerte odznejú najznámejšie árie skladateľov E. Suchoňa, B. Smetanu, Ch. Gounoda, G. Verdiho, E. Kálmána či F. Lehára. Vstup aj na tento koncert je voľný.

Banskobystričania sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia, ktoré bývajú každoročne najmä s oficiálnou časťou osláv v centre mesta spojené. Od stredy 28. augusta 22.00 h do štvrtka 29. augusta 17.00 h bude zákaz zastavenia na Cikkerovej, Kuzmányho a Kapitulskej ulici. V deň osláv – 29. augusta budú zároveň ulice Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova a Kuzmányho uzavreté úplne od 6.00 h do 17.00 h. Organizátori zároveň upozorňujú, že vstup do areálu Múzea SNP bude počas dopoludňajšieho oficiálneho programu možný len od Kapitulskej ulice.

Tohtoročné oslavy SNP vyvrcholia cez víkend, v dňoch 31. augusta a 1. septembra, na letisku Sliač Medzinárodnými leteckými dňami SIAF 2013.