Výtvarníčka Lucia Luptáková predstaví v Stredoslovenskej galérii svoju obrazovú prezentáciu s názvom „Miesta kde sme boli“. Prezentácia bude sprievodným podujatím k aktuálnej výstave CE∙ZA∙AR 2014.

unnamedStredoslovenská galéria v Banskej Bystrici pozýva na stretnutie so slovensko-holandskou umelkyňou Luciou Luptákovou, ktorá bude prezentovať svoju tvorbu prostredníctvom svojich obrazových výstupov s názvom Miesta kde sme boli. Celá prezentácia a diskusia bude o meste, jeho útvaroch, architektonických prvkoch, medzipriestoroch a priestoroch, o povahe a zložení priestorov hmotných, pomyslených a o architektúre spomienok. Podujatie bude sprievodnou akciou k výstave CE∙ZA∙AR 2014, ktorá prezentuje víťazné práce súťaže Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru.

Autorka predstaví vlastnú tvorbu, inšpirácie a súčasný rozpracovaný projekt Zborník mestských podôb. Lucia Luptáková tvorí veľkoplošné priestorové site-specific inštalácie a architektonické sochy. Jej umelecké práce sú výskumom pováh a zloženia rôznych priestorov. Východiskom veľkoplošných priestorových inštalácií sú ustálené rutiny, predpojatosti a samozrejmosti daného priestoru, situácie, predmetu. Priestorovými zásahmi vytvára novú situáciu založenú na fyzických prvkoch daného priestoru alebo objektu. Jej nový scenár mení priestorový zážitok, manipuluje pohyb, vnímanie, náladu a očakávania publika. Autorka znovu upriamuje pozornosť na existujúce a dôverne známe s cieľom znovu ocenenia. Okrem skutočnej telesnej reality sa v jej prácach rozvíja aj iná, cítená realita ako kolektívna pamäť, osobné interpretácie a asociácie, spomienky, príbehy, sny.

Prezentácia tvorby umelkyne Lucie Luptákovej sa uskutoční v Praetoriu na Nám. Š. Moysesa 25 vo štvrtok, 16. apríla 2015 o 16.00 hod.  Vstupné je 2,- / 0,50 eur.