Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred šestnástimi rokmi vyhlásila 29. september za Svetový deň srdca. V tento deň vyvrcholí na Slovensku už 10. ročník projektu MOST – mesiaca o srdcových témach.

Deň-srdca-2016

Deň srdca bude venovaný celonárodnej edukácii občanov o závažnosti hlavných kardiovaskulárnych rizikových faktorov. Za projektom stojí Slovenská kardiologická spoločnosť v spolupráci so Slovenskou nadáciou srdca. Cieľom je informovanie verejnosti o závažnosti hlavných rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení, ktoré výrazne vedú v rebríčku úmrtnosti. K známym a často opakovaným rizikám patria predovšetkým fajčenie, dlhodobý nezvládaný stres, nedostatok fyzickej aktivity, nezdravý spôsob stravovania, nadváha a obezita, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu. Srdcovo-cievne ochorenia a cievna mozgová príhoda každoročne zapríčiňujú smrť viac ako 17 miliónov ľudí. Dôslednými preventívnymi opatreniami, vrátane liečby, by sa však mohlo predísť asi 60 percentám úmrtí na srdcovo-cievne ochorenia.

Do aktivít v rámci projektu sa zapája aj slovenské verejné zdravotníctvo, banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) nevynímajúc.

„Pre našu Poradňu zdravia je MOST výzvou na množstvo ďalších poradenských, zážitkových a zdravotno-výchovných akcií. Pri tejto príležitosti budú 29. septembra naši zamestnanci v Európa SC v Banskej Bystrici v čase od 8.30 do 14.00 hod. bezplatne merať rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, celkový cholesterol, krvný tlak, obvod pása, percento telesného tuku, CO vo vydychovanom vzduchu, spirometriu (vitálnu kapacitu pľúc), ako aj výpočet BMI (Body Mass Index),“ uviedla vedúca Oddelenia podpory zdravia (OPZ) RÚVZ Banská Bystrica Silvia Kontrošová.

Všetky vyšetrenia spočívajú v zhodnotení anamnestických údajov, z výpočtu antropometrických indexov a stanovenia percentuálneho podielu telesného tuku na hmotnosti tela, z meraní krvného tlaku a pulzovej frekvencie, ako aj z biochemického vyšetrenia – celkového cholesterolu z kapilárnej krvi. U fajčiarov budú vyšetrenia doplnené aj stanovením oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu. Na podklade analýzy všetkých týchto údajov poskytnú občanom rady, ako optimalizovať tieto dôležité hodnoty zdravým životným štýlom. Všetci, ktorí budú mať záujem, dostanú tiež edukačné materiály, zamerané hlavne na kardiovaskulárne ochorenia. Tých klientov, u ktorých zistia vyššie namerané hodnoty, pozvú na návštevu základnej Poradne zdravia na banskobystrickom RÚVZ, klientov z iných okresov pošlú do poradní zdravia v spádových oblastiach jednotlivých RÚVZ.

Jedným z najrizikovejších faktorov ochorení srdca a mozgových príhod je vysoký krvný tlak, ktorému patrí prvé miesto medzi príčinami úmrtí. Napriek tomu, že ide o vážne ochorenie, podľa prieskumu lekárov iba 45 percent ľudí na Slovensku pozná hodnotu svojho krvného tlaku. Kardiovaskulárne ochorenia, ku ktorým patria aj ochorenia srdca či mozgová príhoda, zapríčiňujú vo svete ročne 17,5 miliónov úmrtí, čo je toľko, koľko spôsobujú HIV/AIDS, tuberkulóza, malária a cukrovka spolu so všetkými formami rakoviny a chronickými respiračnými ochoreniami dokopy. Netýkajú sa však len starých či obéznych ľudí, zasahujú všetky vekové kategórie vrátane žien a detí. Preventívna medicína zistila, že odstránením rizikových faktorov sa dá určitým ochoreniam predchádzať, alebo ich posunúť do vyššieho veku, preto je dôležité vedieť tieto rizikové faktory rozoznať a obmedziť ich negatívne pôsobenie.

Vo štvrtok 29. septembra – v čase od 8.30 do 15. hod., a pod gesciou doktorky Hany Vrbanovej, sa uskutoční Deň otvorených dverí Poradne pre optimalizáciu pohybovej aktivity v RÚVZ Banská Bystrica. Klienti môžu absolvovať vyšetrenie rovnovážnych schopností, sily, ohybnosti a testy fyzickej zdatnosti – od krátkych orientačných testov až po bicyklovú ergometriu a 2 km chodecký test.