Ako sme už počas júna informovali, väčšiu časť dnes už prázdneho areálu bývalej textilnej fabriky Slovenka získal nový investor. Menšiu časť areálu za potokom Bystrica si ponechal zvolenský developer ARKON, väčšiu časť od Strieborného námestia popri ulici Jána Bottu odkúpil jeden z väčších slovenských developerov, investičná spoločnosť Proxenta.

Nový vlastník tento týždeň predstavil svoje plány s areálom. Aj celkovo štvrtý predstavený zámer pre tento areál počíta najmä s bytovou výstavbou.

Výstavbu projektu pod názvom Rezidencie Slovenka vo štvrtok slávnostne otvorili zástupcovia investora a mesta. Proxenta sľubuje, že na ploche s celkovou výmerou 34 500 metrov štvorcových vznikne atraktívne mestské bývanie vo vysokom štandarde.

V areáli má vzniknúť viacero bytových domov, ktoré nemajú presahovať výšku šiestich nadzemných podlaží, na ktorých majú byť zelené strechy. Obklopovať ich má verejný park.

„Projekt tiež počíta s umiestnením parkovania výhradne do podzemných garáží, čo zvýši nielen atraktivitu projektu, ale predovšetkým jeho bezpečnosť,“ priblížil riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík.

Aj nový developer, podobne ako predtým zvolenský ARKON, počíta s výstavbou projektu na etapy. Keďže sa okrem developerskej firmy jedná v prípade Proxenty aj o firmu investičnú, spoločnosť už začala projekt ponúkať aj možným malým investorom pre zhodnotenie financií.

„Všetci si želáme, aby tento, pre mesto veľmi dôležitý areál, ožil. Verím, že  po vzájomných rokovaniach dospejeme k zhode, aby sme mohli pristúpiť k zmenám v územnom pláne, pokiaľ budú potrebné. Urobíme všetko preto, aby sme tento proces neodďaľovali, ale naopak, našli dobré riešenie, ktoré bude v prospech všetkých Banskobystričanov,“ vyjadril sa primátor tesne po slávnostnom zahájení výstavby,“ uviedol na slávnostnom zahájení projektu primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Prvé projekty smerujúce k prestavbe niekdajšej textilnej fabriky na bytové domy a polyfunkciu vznikli už pred dvanástimi rokmi. Podrobne sme ich priblížili v predošlom príspevku.