Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi 2018 sa pomaly blíži k svojmu záveru. Priaznivci organovej hudby si môžu vychutnať ešte dva organové koncerty.

Na predposlednom koncerte sa v stredu 12. septembra 2018 o 19.30 h v banskobystrickej katedrále predstaví slovenský organista Vladimír Kopec, pôsobiaci v Katedrále-Bazilike sv. Emeráma v Nitre.

Vladimír Kopec, rodák z Topoľčian, je organista, hudobný skladateľ, jazykovedec a pedagóg. Absolvoval Piaristické gymnázium v Nitre, potom štúdium na Filologickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici – odbor slovenský jazyk a literatúra a odbor Hudobná pedagogika na Pedagogickej fakulte UKF.

V rokoch 2008-2009 študoval na Konzervatóriu sv. Cecílie v Ríme a počas rímskych štúdií pôsobil ako príležitostný organista a spevák v zbore Vikariátu mesta Vatikán v Bazilike sv. Petra a počas omší a audiencií pápeža Benedikta XVI. Po návrate na Slovensko je pedagógom na Piaristickom gymnáziu v Nitre (slovenský jazyk a literatúra) a v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre (hudobná stránka liturgie a liturgický spev).

Umelecky pôsobí od roku 2010 v Katedrále-Bazilike sv. Emeráma v Nitre ako organista, skladateľ a dirigent katedrálneho speváckeho zboru Psallite Deo, s ktorým absolvoval mnoho mediálnych prenosov bohoslužieb.

Venuje sa najmä liturgickej hudbe, známe sú jeho antifóny, predohry a skladby pre liturgiu. Medzi väčšie diela patrí Missa g mol pre miešaný zbor a organ, Pašie podľa sv. Matúša pre tri mužské sóla, zbor, organ a sláčiky, oratórium Misericordia pre soprán sólo, miešaný zbor a orchester, skomponované pri príležitosti Mimoriadneho roku milosrdenstva a venované pápežovi Františkovi.
Je zakladateľom a organizátorom Katedrálneho organového festivalu v Nitre. Ako organista koncertne vystupuje nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zaujíma sa najmä o interpretáciu starej hudby a diela Johanna Sebastiana Bacha.

Vladimír Kopec na svojom koncerte v Banskej Bystrici predstaví nasledujúci program: Dietrich Buxtehude (1637 – 1707): Toccata und Fuge F-Dur, BuxWV 157; Domenico Zipoli (1688 – 1726): Versetti e canzona do maggiore, Johann Sebastian Bach (1685 – 1750): Pièce d´ Orgue, BWV 572: Très vitement – Gravement – Lentement; Giovanni Morandi (1777 – 1856): Allegro vivace; Mikuláš Schneider-Trnavský (1881 – 1958): Maestoso f mol; Joseph Bonnet (1884 – 1944): Matin provencal, Op. 3, No. 2; Giuseppe Liberto (*1943): Sette suggestioni su „Veni Creator“ časti: 1. Timor, 2. Pietas, 3. Scientia, 4. Consilium, 5. Fortitudo, 6. Intellectus, 7. Sapientia.