Minulý rok sa na začiatku júla vrátili do Banskej Bystrice autá internetového gigantu Google so špeciálnymi fotoaparátmi zachytávajúce tvár miest a obcí po celom svete. Snímky už prešli potrebnými úpravami a v ostatných dňoch došlo k ich zverejneniu a aktualizácii.

google street view ilustracneNateraz v rámci Banskej Bystrice Google aktualizoval väčšinu hlavných ťahov a niektorých ďalších lokalít, no nie celého mesta. Či Google vlani vyberal pre aktualizáciu len niektoré lokality, alebo opätovne snímkoval všetky ulice zaznamenané už predtým, nie je známe. Užívatelia služby Google maps po prekliknutí na žltou postavičkou na službu Street view zistia aktuálnosť fotografií podľa informácie v ľavom rohu náhľadu.

Google postupne pridáva do služby aj virtuálnu prehliadku miest, kam sa nie je možné dostať priamo autom. Po prvom spustení služby pre Banskú Bystricu v roku 2012 na snímkach napríklad nebolo Námestie SNP. To však už Google pri vlaňajšom snímkovaní napravil. Keďže však snímkovanie prebiehalo v júli, vidieť na snímkach hodinovú vežu len zahalenú lešením. Zmeniť by sa to opäť mohlo po období niekoľkých rokov, keďže Google má zaujem na priebežnej aktualizácii tohto doplnku svojich mapových služieb.

Google po snímkovaní svojimi nástrojmi v záujme zachovania súkromia vymazáva tváre ľudí i poznávacie značky áut. Pokiaľ si ľudia neželajú, aby bola ich postava, auto či dokonca dom na snímke vôbec, môžu o to požiadať online cez odkaz v pravom dolnom rohu užívateľského rozhrania služby Street view cez nahlasovanie problémov.