Na Námestí SNP si už o pár dní budete môcť priamo pod holým nebom so svojimi priateľmi pripiť tým najlepším slovenským vínom. Vínšpacírka je totiž naplánovaná už na túto sobotu. Organizátori prezradili niečo viac o programe, ktorý vás na tomto netradičnom vínnom festivale čaká, a tiež o niektorých ďalších zaujímavostiach, ktoré si zatiaľ nechávali pre seba.

Sabrážovať sa bude aj vínovým pohárom

Vinspacirka, Banska Bystrica, 31.5.2014Celé podujatie odštartuje slávnostnou sabrážou o štrnástej hodine. Túto starodávnu francúzsku techniku otvárania sektu si návštevníci budú môcť neskôr aj vyskúšať. Tento rok sa nebude sabrážovať len klasickou šabľou, ale napríklad aj vínovým pohárom. Ďalej bude nasledovať temperamentná cigánska živá hudba v podaní Maťa Bartoša so sprievodom, ktorý na heligónke zahrá známe šanzónové a ľudové piesne. Na sedemnástu hodinu organizátori pripravili dražbu vín. Výťažok z nej bude venovaný Klubu priateľov Detskej nemocnice v Banskej Bystrici. Popri popíjaní vína si budú môcť návštevníci ďalej vypočuť lokálne hudobné skupiny. Predstaví sa Dávid Bílek, majster Slovenska v hre na klasickú gitaru. O niečo tvrdšie zahrajú členovia pop-punkovej skupiny Rock Reunion, ktorí pôsobia aj v rámci združenia Sásová pre hudbu.

Ktoré bude najlepšie?

Vinspacirka, Banska Bystrica, 31.5.2014Okrem hlavného programu si každá zo zúčastnených prevádzok pre návštevníkov pripravila aj zaujímavé a najmä chutné sprievodné aktivity. Súčasťou tohtoročnej Vínšpacírky bude aj výstava na tému podávanie vína. Tú si už od utorka môžete prezrieť v Matejovom dome. Priamo na námestí bude počas festivalu tiež zaparkovaný veterán z tridsiatych rokov a retro motorky Matchless a Jawa z rokov päťdesiatych, s ktorými sa návštevníci budú môcť aj odfotiť. Prichystané je tiež hlasovanie o najlepšie víno Vínšpacírky – Bystrický anjel. Hlasovať sa bude v dvoch kategóriách, a to Biely a Červený Bystrický anjel. Zo všetkých, ktorí sa do hlasovania zapoja budú vyžrebovaní traja šťastlivci, ktorých organizátori odmenia, ako inak vínom.

Lístky už v predaji

Lístky na tohtoročnú Vínšpacírku sú aktuálne už v predaji za zvýhodnenú predpredajovú cenu. „Jeden lístok vás teraz vyjde na 15 €. Tí, ktorí si lístok nestihnú zabezpečiť pred festivalom, budú tak môcť urobiť aj na mieste, počas celého jeho trvania,“ hovorí Andrej Patráš, predseda Cechu hostinských. Zakúpiť sa bude dať v infostánkoch, ktoré budú rozmiestnené na námestí. Jeho cena bude 18 €. „Tešíme sa na všetkých Bystričanov i nebystričanov, ktorí majú radi dobré víno. Veríme, že bude aj tento rok chutiť,“ dodáva.