Určite už máte nejaké plány na prežitie posledného októbrového víkendu. Počasie by si malo udržať priazeň babieho leta a váš víkend sa bude možno niesť v znamení blížiaceho sa sviatku Všetkých svätých. No možno vám vhod padnú aj naše víkendové tipy.

1_BanošSobota 26. október

Banská Bystrica – Zatváranie Banoša

Sobotňajším podujatím číslo jedna v Banskej Bystrici bude zrejme Zatváranie Banoša a poľnohospodárskej sezóny v našom kraji a s tým spojený Farmársky trh. Uskutoční sa v areáli Strednej odbornej školy (SOS) Pod Banošom, s už tradične zaujímavým programom – predstavenie farmárskych produktov, degustácia regionálnych jedál, včely a včelie produkty, detská škola varenia, škola sadenia a ošetrovania ovocných stromov… Ďalej to budú rôzne sprievodné aktivity pre deti aj dospelých – už spomenutý trh s predajom výrobkov priamo od farmára, tradičné remeslá a folklór, ponuka tradičných regionálnych jedál, zdobenie medovníkov, aj škola lukostreľby či možnosť jazdenia na koňoch a rôzne ďalšie.

Súčasťou podujatia Zatváranie Banoša je aj informačný seminár Dedičstvo chutí, ktorý sa uskutoční v priestoroch SOS Pod Banošom od 12.30 do 13.30 hod. Na podujatí budete mať možnosť ochutnať tradičné produkty banskobystrického regiónu nominované do svetovej Archy chutí. Napríklad jablkové halušky, čiokárskô, zajačiu polievku a ďalšie špeciality.

Zatváranie Banoša si rozhodne nenechajte ujsť! Podujatie sa začína o 10. hodine.

Banská Štiavnica – Slúžka

V rámci cyklu podujatí Banská Štiavnica v literatúre sa v sobotu v reštaurácii Gallery na banskoštiavnickom Námestí sv. Trojice uskutoční prezentácia knihy Hany Lasicovej Slúžka. Samozrejme, za osobnej účasti autorky.

Príbeh románu Slúžka sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tom čase odchádzalo množstvo mladých dievčat (často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi aj Anka, nemanželské, všetkými odstrkované dievča z Banskej Štiavnice, ktoré začne slúžiť ako pomocnica vo vysokopostavenej viedenskej rodine… Viac sa dozviete na prezentácii knihy – začína sa o 15. hodine.

4_Tekvicový festivalSvätý Anton – Tekvicový festival

Na Tekvicový festival do Sv. Antona vás pozýva Mesto Banská Štiavnica a Historicko-umelecká spoločnosť Bojník. Tohtoročná oslava jesene v banskoštiavnickom regióne sa bude niesť v duchu súťaží o najväčšiu a najkrajšiu tekvicu, ktoré prinesú účastníci podujatia. Vlastné tekvičky si môžu návštevníci vyrezať aj priamo na mieste, pre menších sú pripravené ceny za najlepší tekvicový kostým a niekoľko tradičných hier ako pľuvanie hrachu, fúrikové preteky a pod.

O dobrú náladu sa okrem neobyčajných tekvicových jedál a zabíjačkových špecialít postará ľudová hudba a folklórny súbor, ktorí spríjemnia posedenie pri ochutnávke oblastných vín. (Od 10. do 18. hod.)

Obetiam hôr Veľkej Fatry

Spomienkový kríž venovaný obetiam hôr Veľkej Fatry postavili ešte v auguste 2011. Pietne miesto nachádzajúce sa asi päťsto metrov povyše Horského hotela Kráľova Studňa smerom na hrebeň Krížnej, bude v sobotu 26. októbra od 11.000 h dejiskom Spomienkového stretnutia venovaného práve obetiam Veľkej Fatry. Na podujatie pozýva Horská služba na Slovensku, Klub seniorov Horskej služby oblasti Veľká Fatra a Horský hotel Kráľova Studňa.

Nedeľa 27. október

Banská Bystrica – Pohár SNP v karate

Už 23. ročník Pohára SNP v karate a Európskeho turnaja univerzít sa uskutoční v športovej hale Fakulty humanitných vied UMB na Tajovského 40. Príďte podporiť karatistov. Turnaj sa začína o 10. hod.

Bábkové divadlo na Rázcestí

Nedele v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí patria deťom. Túto nedeľu na tých najmenších čaká Batolárium (o 10. hod. v Teátriu). Tých väčších (od 3 rokov) určite poteší Kocúr v čižmách (o 16. hod. v sále).