Ponúkame vám niekoľko možností, ako stráviť tento víkend, ktorý je ešte novembrový ale už aj decembrový. Vianočné trhy sa v Banskej Bystrici oficiálne začnú v pondelok 2. decembra, no „trhovať“ sa bude už aj v sobotu v Záhrade a v nedeľu na Blšáku v Misijnom dome.

Záhrada CNK Banská Bystrica – Zóna bez peňazí

výmenný trhAlebo tiež Bártrový trh… Jednoducho podujatie na kolovanie a výmenu predmetov, ktoré už ľudia nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť niekomu inému.

Darovať a vymieňať je možné všetko. Od suvenírov, kníh, CD, DVD, oblečenia, doplnkov, šperkov, nábytku, potravín, cez hračky až po služby. Dôležité je darovanie a výmena prebiehali na fyzickom mieste, nielen na internete, pretože sa treba vrátiť k osobnej komunikácii, zažiť radosť obdarovaného i darcu alebo človeka, ktorý naašiel službu, ktorú potrebuje, jednoducho obnovovať dobrú komunikáciu a ľudskosť medzi ľuďmi.

Takže v sobotu od 10. do 22. hod. trh v Záhrade CNK (Námestie SNP, Beniczkeho dom).

Topoľčianky – Tradičné vianočné trhy

Za predvianočnou atmosférou môžete zájsť trebárs aj do Topoľčianok. Na nádvorí zámku sa v sobotu o 13. hodine začnú  Tradičné vianočné trhy. Okrem dobrého jedla, vareného vína či punču si tam môžete obzrieť prácu remeselníkov, pre malých aj veľkých sú pripravené vianočné dielničky s ukážkami hrnčiarstva, zaznejú vianočné piesne a koledy a o 16.30 hod. sa na nádvorí zámku rozsvieti vianočný stromček.

Mikuláš na Oravskom hrade

Deti by určite potešil výlet na Oravský hrad, kde sa v nedeľu 1. decembra môžu stretnúť s Mikulášom. Tiež sa dozvedia, ako čertík Babráčik skočil dobru na háčik… Rozprávkový Mikuláš na Oravskom hrade prinesie aj vôňu pečenia vianočných oblátok, medovníkov a medoviny. Vstupy sú o 13., 14., 15. a 16. hodine.

BDNR Banská Bystrica – Pinocchio

blšákBanskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí uvedie v nedeľu popoludní (16. hod.) svetoznámu rozprávku Carla Collodiho Pinocchio. Počas dobrodružnej cesty drevenej bábky, z ktorej sa stal chlapček, sa deti dozvedia aj to, prečo sa nesmie klamať.

Misijný dom Banská Bystrica – Blší trh

Ďalší, Blší trh, sa koná v nedeľu 1. decembra od 15. do 19. hodiny Misijnom dome (Skuteckého 4). Na tomto „blšáku“ môžete nielen dobre predať či nakúpiť, ale tiež sa zabaviť. Zahrajú a zaspievajú kapely Slovak Tango a Pas de Pitié!

Záhrada CNK – Divadlo Kolomaž & T.U.K.: EUROPEANA

Absurdný pohľad na svet dvadsiateho storočia. Dramatizácia textu Patrika Ouředníka o storočí, v ktorom sa to asi prehnalo s hygienou – telesnou i duševnou, individuálnou i kolektívnou. Návodov na dosiahnutie čistoty, harmónie a blahobytu sa naň zosypalo viac, než mohlo sto akokoľvek pórovitých rokov vôbec vstrebať a než mohol jeden v zdraví prežiť. Ak aj neprežil, mohla byť z neho ešte malá, no užitočná vec – mydlo. V Európe v dvadsiatom storočí sa to mydlilo hlava-nehlava, zvnútra aj zvonka, zľava aj sprava… (Začiatok divadelnej inscenácie o 19. hod.)

Amfiteáter Banská Bystrica – Brigáda

A máme tu aj niečo pre tých, čo chcú aj v nedeľu priložiť ruku k dielu a pracovať – v tomto konkrétnom prípade na banskobystrickom Amfiteátri. Upratovacia brigáda amfiteátra a jeho okolia sa začína o 13. hodine.