Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici pozýva všetkých milovníkov slovenských tradícií a remesiel na veľkonočný workshop s názvom TO VAJÍČKO MAĽOVANÔ.

plagat_na_podujatie_VELKA_NOC_V_MUZEUV sobotu 19. marca Stredoslovenské múzeum predstaví návštevníkom Thurzovho domu mimoriadne pestrú škálu najrôznejších spôsobov a techník výzdoby kraslíc, ktoré si môžu detskí návštevníci následne vyskúšať v tvorivej dielni. Niečo zo svojho remeselného kumštu prezradia aj ľudoví remeselníci z Banskej Bystrice a o tradíciách našich prastarých rodičov porozpráva etnografka Stredoslovenského múzea Jana Nahálková. V nedeľu 20. marca si detskí návštevníci nedeľnej tvorivej dielne budú zdobiť kraslice s lektorkou Romankou.

Vedeli ste, že história kraslíc sa začala písať už v 14.storočí? Nielen maľovanie, ale aj spoločné jedenie vajíčok patrí k starodávnym zvykom Slovanov. Symbolizovalo súdržnosť rodiny, zabezpečenie zdravia, ochranu proti zlým silám, ako aj nádej spoločného stretnutia v kruhu rodiny o ďalší rok.

Podľa slov etnografky Stredoslovenského múzea Jany Nahálkovej kraslice predstavujú osobitnú časť ľudového umenia a patria medzi najstaršie a esteticky najpôsobivejšie umelecké prejavy. Odrážajú spôsob života ľudu, jeho tradície a odzrkadľujú úzku spojitosť človeka s prírodou.

Veľká_noc_v_múzeu_03Tradícia obdarúvania šibačov a polievačov počas sviatkov Veľkej noci maľovanými vajíčkami má na našom území hlboké korene. Historické pramene uvádzajú, že už v 14. storočí nazývali ľudia maľované vajíčka kraslicami. Názov údajne vznikol zo slovanského slova „krasnyj“, t.j. červený, vysvetľuje Jana Nahálková.

Chceli by ste sa dozvedieť napríklad aj to Prečo by sme mali na Zelený štvrtok skoro vstať a umyť sa v potoku? alebo Aké sú veľkonočné zvyky v zahraničí? V sobotu 19. marca o 14-tej hodine vám o sviatkoch jari porozpráva Jana Nahálková.

Po výstave „To vajíčko maľovanô“ Stredoslovenské múzeum uchováva aj naďalej tradičné zvyky a obyčaje našich predkov pre ďalšie generácie. Tentokrát víkendovým workshopom venovaným krasliciam, veľkonočným zvykom a tradičným remeslám. Svoj priestor na prezentáciu dostanú aj krasličiari z Banskej Bystrice, ktorí nepredstavia len svoju zručnosť, ale radi sa s vami podelia aj o svoje mnohoročné praktické skúsenosti. Návštevníci Thurzhovho domu si vystavené kraslice môžu zakúpiť počas sobotného workshopu priamo od výrobcov.

„Tí z vás, ktorí nestihnú veľkonočný workshop v sobotu, si môžu zdobenie kraslíc vyskúšať ešte aj v nedeľu“, pozýva na nedeľné tvorivé dielne pre deti garantka podujatia Jaroslava Dobrotová. Krásne veľkonočné sviatky Vám v kruhu najbližších želá kolektív Stredoslovenského múzea!

PROGRAM

Veľká_noc_v_múzeu_02sobota 19. marca – 20. marca VEĽKÁ NOC V MÚZEU, workshop Stredoslovenského múzea TO VAJÍČKO MAĽOVANÔ

Viete, prečo by sme mali na Zelený štvrtok skoro vstať a umyť sa v potoku? Aké sú veľkonočné zvyky v zahraničí? Z akého dôvodu sa v minulosti kraslice farbili na červeno? Dozviete sa to na populárno – náučnej prednáške etnografky Stredoslovenského múzea Jany Nahálkovej, tvorivých dielňach pre deti s Romankou KRASLICE NA RÔZNE SPÔSOBY, prezentácii tradícií našich predkov zachovávaných ľudovými remeselníkmi z Banskej Bystrice – 19. marca od 13.00 do 17.00 hod. Vstupné na veľkonočný workshop je 1,50 €.