Viac ako tisíc bežcov z trinástich krajín, desiatky štafetových tímov, vyše tristo dobrovoľníkov. Banská Bystrica – Európske mesto športu 2017 sa počas prvého septembrového víkendu stane bežeckým srdcom Slovenska.

Pre všetky vekové kategórie je pripravený bohatý program a možnosť vyhrať atraktívne ceny. Bežecký program pritom odštartuje na Námestí SNP súťažami detí už v sobotu ráno. V nedeľu ráno sa už postavia na štart pretekári v hlavných kategóriách a o 14.00 h sa na námestí rozhodne o víťazovi nového osobného automobilu. Okrem maratóncov, polmaratóncov a polmaratónskych štafiet na 3 x 7 kilometrov, sa vydajú na trať aj bosí pretekári. V meste pod Urpínom zabojujú o titul Majstra sveta v unikátnom polmaratóne naboso. Všetky informácie o podujatiach maratónskeho víkendu sú k dispozícii na stránke marathonbb.com.

„Silnou súčasťou maratónskeho víkendu je detský Minimaratón, o ktorý je aj tento rok veľký záujem. Na svoje si prídu nielen deti, ale aj hendikepovaní či mamičky s kočíkmi a lezúni. Na nedeľu máme prihlásených viac ako tisíc účastníkov z trinástich krajín. Oproti minulému roku vzrástla účasť zástupcov z blízkych bežeckých krajín – Čechov a Poliakov, ktorí to k nám nemajú ďaleko a teší nás, že tentokrát sa zapoja aj Portugalci,“ objasňuje za organizátorov Miroslav Štrba.

Maratónska trať vedie ulicami mesta, čo si vyžaduje výluku dopravy po celej jej dĺžke. Cesty budú úplne uzavreté v nedeľu, 3. septembra 2017 od 8.30 hod. do 14.00 hod.

Maratónsky víkend aj tento rok uzatvorí ulice, obmedzí aj fanúšikov hokeja

„Úplnú výluka dopravy sme zaviedli už druhý rok po sebe, a preto verím, že Banskobystričania sú s týmto modelom zžití. Na dvadsaťjeden kilometrovej certifikovanej trati je deväť možností, kde sa môžu pretekári občerstviť. Trať vyhovuje aj bežcom, ktorí sa opakovane do nášho mesta radi vracajú. Opäť privítame účastníkov z niekoľkých krajín, vrátane kenských bežcov. Je to pre nás vizitka, že trasa, po ktorej bežia spĺňa medzinárodné štandardy,“ hovorí Peter Fabok, jeden z organizátorov podujatia.

„Všetkých pozývam na šiesty ročník najväčšej športovej udalosti v našom meste, na Banskobystrický maratón. Teší ma, že podujatie sa z roka na rok rozrastá a získava si nových fanúšikov. Rád by som vyzval Banskobystričanov, aby vyšli do ulíc, prišli k trati povzbudiť pretekárov a užili si jedinečnú atmosféru. Zároveň chcem všetkých poprosiť o trpezlivosť v čase uzávery jednotlivých ciest. Pre fanúšikov hokeja sme zabezpečili bezplatné extra linky mestskej hromadnej dopravy.  Verím, že všetci prežijeme pekný športový víkend,“ hovorí primátor Ján Nosko. O podrobnostiach špeciálnych autobusových liniek píšeme v článku…