Už najbližší víkend bude patriť v Banskej Bystrici behu. Ďalší ročník Banskobystrického maratónu pod Urpín privedie stovky športovcov, no zároveň bude pre domácich znamenať na niekoľko hodín takmer absolútne zastavenie dopravy.

Hlavný pretek Banskobystrického maratónu sa uskutoční v nedeľu 3. septembra. Od ôsmej ráno do 14-tej hodiny popoludní budú úplne uzatvorené cesty v centre mesta, ale aj na Uhlisku či celá Sládkovičova ulica.

V rovnaký deň je však tentokrát naplánované aj ďalšie športové podujatie medzinárodného významu, keď sa banskobystrickí barani na zimnom štadióne postavia v zápase európskej hokejovej ligy majstrov tímu EC Red Bull Salzburg. Zápas sa začne o 14-tej hodine, v čase trvania dopravných obmedzení, a mesto tak kvôli vylúčeniu dopravy pripravuje z banskobystrických sídlisk vypravenie špeciálnych autobusov pre fanúšikov hokeja.

V nedeľu sa oplatí vyjsť podporiť športovcov výlučne pešo. Ak potrebujete cestovať autom, vyraziť z Banskej Bystrice sa oplatí skoro ráno a vrátiť až neskôr popoludní. Inak vám hrozí niekoľkohodinové zastavenie pri policajných zátarasách.

Z južnej strany bude uzatvorený vjazd na Sládkovičovu ulicu od Kremničky a následne celá Sládkovičova ulica, vrátane vjazdov a výjazdov z Pršianskej Terasy a Pršian, pre ktorých bude dostupná len obchádzková trasa cez Malachov, či Poľnej ulice. Následne bude uzatvorená i cesta vedúca cez Námestie Ľudovíta Štúra, veľký kruhový objazd pri Europa SC a následne cesta I/66 po celom nábreží. Okrem uzávierky ulíc v historickom centre je potrebné počítať z uzatvorenými cestami aj na Fortničke, okolo mestského parku, na Striebornom námestí, ale aj v takmer celej mestskej časti Uhlisko. Prehľad všetkých obmedzení je dostupný na stránkach Banskobystrického maratónu.

Najlepší spôsob ako sa vyhnúť dopravným obmedzeniam, je nechať auto doma alebo využiť taxislužby. Aj tu je však potrebné počítať s obchádzkami a tým aj predražením cesty.

Väčšina liniek MHD premávať nebude alebo bude presmerovaná

Keďže ulice budú pre dopravu uzatvorené, obmedzenia sa prejavia aj vo fungovaní hromadnej dopravy.

V čase približne od 8.00 do 15.00 h nebudú premávať trolejbusové linky 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Autobusové linky 20 a 29, 21, 22, 24, 25, 26, 28, 33, 34, 35, 36, 42, 43 budú v tomto čase premávať po obchádzkových trasách. Linka 97 nebude premávať počas celého dňa. Linka 100 bude mať počas dňa upravený režim a v čase maratónu rovnako nebude premávať.

Upravené budú trasy aj prímestských autobusových liniek. Cyklobusy s odchodom o 9.30 na Donovaly a s odchodom  o 13:00 na Šachtičky budú odchádzať z autobusovej stanice na Mičinskej ceste.

Podrobný rozpis obmedzení banskobystrickej MHD je k dispozícii online.

Rady pre fanúšikov hokeja a futbalu

Uzávierka komunikácí bude v nedeľu platiť aj pre miestnu časť Uhlisko, vrátane parkovísk, ktoré využívajú hokejoví fanúšikovia na parkovanie pri Dome kultúry, na Námestí slobody a Bellušovej ulici.

V prípade, že fanúšikovia prídu na hokejový zápas autom, mali by využiť parkovisko Mičinská, ktoré sa nachádza za dočasnou autobusovou stanicou. Dostanú sa naň po ceste I/66 v smere od Brezna, popri novej autobusovej stanici alebo po Majerskej ceste.

Pre napojenie na cestu I/66 je ideálne využiť Severný obchvat – rýchlostnú cestu R1, s výjazdom Banská Bystrica stred na križovatke Rudlová, ďalej smer Cesta k nemocnici, Partizánska cesta, Ul. 29. augusta, I/66, Cesta k Smrečine, parkovisko Mičinská. Alebo použiť výjazd Banská Bystrica východ, pri čerpacej stanici Shell pokračovať po I/66 smer centrum, Cesta k Smrečine až na parkovisko Mičinská.

Mesto plánuje zabezpečiť špeciálne linky mestskej hromadnej dopravy, ktoré dopravia fanúšikov z  Fončordy (12.45 hod. Mládežnícka otočka), Sásovej (12.45 hod. Pieninská ulica) a Radvane (12.45 hod. Tesco otočka) na parkovisko Mičinská. Podrobný rozpis zastávok je k dispozícii online.

Fanúšikovia futbalovej Dukly, ktorí by sa v nedeľu o 10.30 chceli vydať autami na futbal do Kremničky, budú musieť z väčšej časti mesta využiť obchádzku cez rýchlostnú cestu R1 a následne zo Zvolenskej cesty na starú cestu na Sliač. Aj pre futbalových fanúšikov bude znovu pripravený autobus, ktorý sa však tentokrát pre uzávierku nezastaví v Radvani. Jeho odjazdy budú o 9.15 spred polikliniky v Sásovej a o 9.30 spred štadióna na Štiavničkách pri krčme. Odtiaľ bude odchádzať znovu aj o 10.00 h.