Tiež si kladiete otázku, čo s víkendom, ktorý vraj má byť upršaný a chladný? Ak ste presvedčení, že počasie sa neumúdri, vezmite si dobrú knihu a zalezte jednoducho „k peci“. Ak vám však ani počasie nebráni v chuti spoznávať niečo nové, baviť sa a relaxovať v pohybe, tu sú naše tipy, vyberte si!

Sobota 21. september

Sásová – Leto v háji (jelšovom)

Jelšový hájik v Sásovej (Banská Bystrica) opäť ožil tancom, hudbou, slovom, spevom… Včera sa tam začal prvý oficiálny ročník komunitného festivalu Leto v háji. Po vlaňajšom úspešnom nultom ročníku sa organizátori rozhodli skrátiť podujatie z troch na dva dni, čo však rozhodne neubralo na kvalite festivalu. Práve naopak.

Dnešný druhý deň festivalu otvorí blší trh, ktorý bude pokračovať spoločným piknikom, záverečným koncertom známych i menej známych kapiel a spoločným upratovaním, ktorého nebude veľa, keďže počas celého priebehu festivalu sa kladie dôraz na čistotu prostredia.

Záhrada CNK – Balkansambel

Záhrada BalkansambelAk sa chcete zabaviť, rozhodne zájdite dnes večer do banskobystrickej Záhrady. Od 19. hodiny tam začína koncert kapely Balkansambel. Ako sme sa dozvedeli z webovej stránky , Balkansambel je mnohopočetná hudobná formácia, ktorá sa rozhodla vyzvať na súboj všetky krivé rytmy a drkotavé maniere balkánskej ľudovej produkcie. Banskobystričania ich koniec koncov dobre poznajú z tohtoročného i minuloročného Radvanského jarmoku. Toto jedinečné hudobné súsošie vzniklo na začiatku roku 2009 ako výsledok predsavzatia dopriať večný odpočinok viedenským valčíkom a polonézam. Úlohou hudobníkov je roztancovať aj tých, čo o sebe tvrdia, že sa nevedia hýbať. Ak vám však chýba do tanca nejaká doba, skúste popremýšľať, či viete rátať…

Klub 77 – Bystrické tóny

Bystrické tóny, ak by ste náhodou nevedeli, je autorská hudobná a interpretačná súťaž pre nádejných interpretov alebo skupiny bez obmedzenia žánru a veku. Vo verejnom finále 1. ročníka tejto súťaže, ktoré sa uskutoční dnes od 16. hodiny v banskobystrickom Klube 77, sa stretnú: Boom, Lenka Piešová & Band, Lavalier, Klady kľudu, Ján Svetlan Majerčík, Dorota Kluvalcová, Goodbye Guns, Stripless, Peacock ball, Poison Candy, Just, Fruit me lite, Humanoid, Haťo & Error a Polyphonix. O víťazovi rozhodne porota v zložení: Lenka Dusilová, Martin Valihora, Oľga Záblacká, Janka Kozáková, Peter Dobrík, Roman „Galo“ Galvánek, Rastislav Škrinár a Atila Béreš.

Europa SC – Cornilleau Tour 2013

Dnes od 16. hodiny si v Europe SC môžete pozrieť exhibíciu v stolnom tenise, za účasti reprezentácie SR – Peter Šereda, majster SR 2013. Vystúpi aj tanečná skupina K-dance.

jarmok ZvolenJarmok a Fragile vo Zvolene

Ak ste nestihli Radvanský jarmok, vyberte sa dnes na jarmok do Zvolena. A večer, ak ešte nie je vypredané, si zájdite do Divadla J. G. Tajovského na koncert vokálnej skupiny Fragile. Začína sa o 18.30 hod.

Hiadeľ – Krumplovník

Už 8. ročník súťaže o najlepší hiadlovský krumplovník sa koná, ako inak, v Hiadli. Pečenie krumplovníka, tradičného tamojšieho jedla zo zemiakov (krumplov) a múky bude sprevádzať program, v ktorom si prídu na svoje veľkí aj malí. Vystúpi detský folklórny súbor Radosť, folklórna skupina Priechoďan, muzikálové duo La femme, ale aj operný spevák Martin Babjak. Pre deti aj dospelých sú pripravené rôzne zábavné atrakcie a súťaže, fungovať bude aj pojazdná kováčska dielňa. Všetko sa začne o 12. hodine.

Ladzany – Jablková chuť Hontu

Štvrtý ročník podujatia Jablkovej chuti Hontu po ladziansky, ktorý sa deje práve dnes v Ladzanoch (okres Krupina), predstaví najlepšie recepty z prvých troch ročníkov. A nielen to. Svoje kulinárske umenie v rámci „Malej kuchárskej show“ predvedie Michaela Králiková, finalistka súťaže MastrChef. Počas dopoludňajšieho programu prebehne aj autogramiáda jej kuchárskej knihy. Okrem kulinárstva bude obec oslavovať aj svoje 780. výročie prvej písomnej zmienky. Program podujatia nájdete na plagáte.

Nedeľa 22. september

Potulky – Renesančná Banská Bystrica

Na tradičných potulkách mestom spoznáte renesančnú Banskú Bystricu, to, ako sa stredoveké banské mesto Bystrica z tajuplnej a mystickej gotiky duchom aj podobou pretvorilo na novoveké renesančné mesto Banská Bystrica – Neusohl. Potulky začínajú o 14. hodine na Námestí SNP pri Mariánskom stĺpe. Sprevádzať budú sprievodcovia Mária Martiniová a Branislav Stančík.