Už tradične vám koncom týždňa ponúkame tipy na víkend. Ani tento, posledný januárový a možno už konečne aj trochu zasnežený víkend, nemusíte byť len doma. Sobotný večer ponúka operetu aj folk, v nedeľu môžete prežiť príjemné popoludnie so svojimi deťmi a večer si zájsť na divadlo.

1_Bethlenov domMaľba pre dvoch v galérii

Maľba pre dvoch je leitmotívom januárovej tvorivej dielne pre verejnosť, ktorú opäť pripravila Stredoslovenská galéria. Uskutoční sa v sobotu 25. januára od 13. do 16. hod. v Bethlenovom dome na Dolnej 8. a bude inšpirovaná výstavou Prírodné materiály dvojice mladých umelcov Michala Šimonfyho a Richarda Loskota. Súčasťou výstavy je interaktívna inštalácia Pre dvoch od Michala Šimonfyho založená na umeleckom softvéri, ktorá je určená pre dvoch ľudí sediacich oproti sebe. Farebné grafy vizualizujú tep obidvoch osôb a zachytávajú spoločný moment, keď dvom ľuďom udrie srdce naraz.

Motív prepojenia dvoch ľudí a jeho vizuálne stvárnenie bude témou sobotňajšej tvorivej dielne. Návštevníci dielne si tento proces vyskúšajú pri tvorbe spoločných malieb vo dvojiciach. Aktivita je vhodná pre dospelých, študentov, žiakov a pre rodiny s deťmi od 6 rokov. (www.ssgbb.sk)

Pesničkári v Klube HaD

Pekný sobotný večer (25. januára) môžete stráviť v spoločnosti pesničkárov Martina Geišberga a Nany M Hudáka, ktorí opäť vystúpia v Klube Hudby a Divadla na Hornej 95. Koncert sa začína o 19. hod. (www.klubhad.sk)

Veselá vdova v Štátnej opere

3_Opera Veselá vdovaVeselá vdova je považovaná za Lehárovu najobľúbenejšiu operetu. Jedným z dôvodov je aj námet vychádzajúci z vtedajšej doby. Mladého grófa Danila z veľvyslanectva istého balkánskeho štátu vláda poverí, aby získal priazeň bohatej vdovy. Dôvodom je, na počudovanie, jej majetok. Danilovi sa úloha lovca majetku nepozdáva. Nakoniec sa, napriek politickým záujmom svojej krajiny, do krásnej Hany zamiluje a na svoje konto si pripíše pár miliónov. Pri komponovaní operety Lehár rafinovane využil vtedajšie moderné tance a melodiku obohatenú exotickými prvkami a slovanským koloritom. Premiéra diela sa konala 28. decembra 1905 v divadle Theater an der Wien.

Derniéra Veselej vdovy v banskobystrickej Štátnej opere bude v sobotu 25. januára o 18.30 hod. Podľa našich informácií sú však lístky už vypredané. (www.stateopera.sk)

Súťaž ťažných koní v Hriňovej

Ak sa vám žiada „čerstvý vzduch“, vyberte sa do Hriňovej, kde sa v sobotu 25. januára koná už XI. ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní. Podujatie otvorí sprievod furmanov po meste (o 9. hod.). Preteky sa začínajú o 10. hod. pri futbalovom ihrisku na Murinke. Súťaží sa v troch disciplínach – slalom na čas, silová súťaž v páre a silová súťaž v jednotke. V závere súťaže vyhlásia najlepšieho furmana dňa.

Zabíjačka na lazoch v Detve

5_zabíjačka DetvaVyzerá to tak, že Pod Poľanou bude v sobotu rušno. Na detvianskych lazoch sa chystá zabíjačka. Ak sa chcete na nej aktívne zúčastniť, chcete musíte si privstať. Nástup na zabíjačku, ktorá sa udeje v sobotu 25. januára v Piešti, je o 8. hodine ráno pred Turisticko-informačnou kanceláriou (TIK) v Detve (v CA Fontána, nad Lidlom). Na programe sú prípravné práce s prípitkom, spracovanie mäsa, ochutnávka pri hudbe a tanci a k tomu výslužka a darček pre každého. (Viac informácií na letáku.)

Rozprávky na brušku v bábkovom divadle

V banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí pripravili pre deti od 3 rokov a, samozrejme, aj pre ich rodičov, novú inscenáciu. Volá sa Rozprávky na brušku. Je to klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní, s tradičnými bábkami v netradičnej bábkovej scéne – atypické prenosné divadielko na brušku. Režisérka Bela Schenková ju pripravila na motívy známych českých ľudových rozprávok K. J. Erbena ako sú Lenimír a Dobromil, Ďuro s kozou a iné.

Rozprávky na brušku majú premiéru v nedeľu 26. januára a začínajú sa o 16. hodine. (www.bdnr.sk)

Sviečky a Jurský park v múzeu

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici organizuje pravidelné nedeľné tvorivé dielne pre deti. Túto nedeľu budú dielne v Thurzovom dome „sviečkové“, lebo… nie je sviečka ako sviečka (13. – 17. hod.). V Tihányiovskom kaštieli bude karneval v Jurskom parku! Deti navštívia výstavu Zaviaty svet praveku, vyrobia si masku dinosaura a v štýle Jurský park oslávia fašiangy (9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.).

7_Záhrada HanaHana v Záhrade

UPOZORNENIE – Predstavenie bolo z dôvodu ochorenia jednej z herečiek zrušené. Diváci si budu môcť pozrieť reprízu dna 24.2. v pondelok o 18:00.

Ak sa rozhodnete ukončiť víkend divadlom, určite neoľutujete návštevu Záhrady CNK (pasáž Beniczkého domu). V nedeľu 26. januára v Záhrade hosťuje Kremnické divadlo v podzemí a jeho Hana. Scenár k tejto divadelnej inscenácii, alias poetickej groteske, napísali Ján Fakla a Jana Mikitková, ktorá hru aj režírovala. Dramatizácia rovnomennej knižky Pavla Taussiga je  rozprávkovým hororom mladej idealistky Hany. Má si zachovať svoje hodnoty, alebo zachrániť otca z väzenia? Neriešiteľná situácia v dobe budovania krutého socializmu. Zmätená, nerozhodná, frustrovaná z vlastnej nemohúcnosti prežíva Hana zápas so svojím svedomím. Rodina je narušená, viera v dobro a spravodlivosť potlačená… Účinkujú: Anna Čonková, Štefan Šafárik, Hana Veljačiková a ďalší. Začiatok o 18. hod. (www.zahradacnk.sk)