Piatok 28. marec

Divadlo Štúdio tanca – Komenského 837/12

From side of a man From side of a woman (19. hod.)

1_Štúdio tanca From_SIDEPredstavenie siahajúce za hranice tanca, choreografie a tradičných javiskových foriem spracúva tému o nebezpečenstvách a pôžitkoch solárnej sexuality. Choreografia Jozef Fruček, asistentka choreografa Reut Aviran, hudba Vasilis Mantzoukis, scénografia Jozef Fruček, kostýmy Marek Gašpar Šafárik, svetelný dizajn Ján Čief, Jozef Fruček. Tancujú: Lenka Rajchmanová, Miroslava Peterská, Marie Knapová, Tibor Trulik, Jakub Jeňo.

Stredoslovenské osvetové stredisko – Dolná 35

Piesne moje, piesne (18. hod.)

V programe speváckych skupín sa predstavia Javory a Liesky z Badína, Poničan z Poník, Hronky, Horehronci, Trnki a Urpín z Banskej Bystrice.

Klub 77 – Horná 54/1

Robo Opatovský & Band (20. hod.)

Vo februári uviedol Robo Opatovský svoj nový album s názvom Môj život. Podľa jeho vlastných slov ide o najosobnejšiu spoveď v celej jeho doterajšej speváckej kariére. Dvoma skladbami reaguje na to, že sa stal otcom. Titulná pieseň Môj život sprevádzala slovenský paralympijský tím na Paralympiáde 2014 v Soči a nechýba ani v repertoári jeho klubového turné, ktoré odštartoval 8. marca. Banská Bystrica je jednou z jeho desiatich zastávok. Sprevádza ho kapela v zložení: bicie Štefan Bugala, basová gitara Juraj Gregorík, klávesové nástroje Tomáš Gajlík, gitara Michal Bugala.

Klub Hudby a Divadla – Horná 95

Dúhové eminencie (18. hod.)

Všetko čo nás zabudli v škole učiť o hudbe, kapela Dúhové Eminencie predstavuje nástrojmi Indie, Austrálie, Turecka, Afriky či Európy. Štvorica hudobníkov oživuje zabudnuté zmysly, ktoré ľudstvo prirodzene potrebovalo na prežitie a ktoré v súčasnosti intenzívne v našej kultúre vytráca pre zahltenie mysle materiálnym svetom… Na koncerte v Klube HaD vás Dúhové Eminencie vezmú na cestu do vesmíru.

Záhrada CNK – Námestie SNP 16

Vlk s mäkkými zubami (10. hod.)

V rozprávkovom a hudobnom ateliéri dvaja francúzski umelci budú animovať pre deti (od 6 rokov) a dospelých s dušou dieťaťa.

La mauvaise graine (19. hod.)

Francúzske duo François (gitara, harmonika) a Cécile (spev, kazoo, tanec) si vás nesporne podmaní pôvodnými skladbami a cover verziami piesní od Edith Piaf, Georga Brassensa, Les Rita Mitsouko a ďalších.

Sobota 29. marec

Záhrada CNK – Námestie SNP 16

4_Záhrada Prejavy ulice(Pre)Javy ulice #4 (10. – 16. hod.)

Piatkovú šansónovú náladu v Záhrade vystrieda rušná sobota, ktorá sa bude niesť v znamení slacklinu a streetartu (ak neviete, čo to je, príďte sa pozrieť). Bude to prvá outdoorová akcia tejto jari v Záhrade. Môžete sa tešiť na množstvo rôznych slacklinov od začiatočníckych až po trickline, spolu s exhibíciou. A v rámci umenia v uliciach sa budete môcť zúčastniť streetartového workshopu. Dobrý tip na natiahnutie kostí. A bude aj guláš! Tento projekt bol podporený v programe O2 Think Big, ktorý sa realizuje v spolupráci s partnermi – Nadáciou Ekopolis a Nadáciou pre deti Slovenska.

JAZZupSESSION: SHORTYswing & Martin Uherek Quartet (19. hod.)

Tak, a toto je večer pre ľudí, ktorých spája láska k dobrej hudbe a tancu, pre tých, čo milujú jazz. Tanečná skupina SHORTYswingBB sa v úvode večera predstaví v rôznych štýloch autentického jazzového a swingového tanca, o skvelú hudbu sa postará Martin Uherek quartet. Súčasťou JAZZupSESSION bude tiež tanečná škola a voľná tanečná zábava v rytme jazz&swing.

Stredoslovenská galéria – Bethlenov dom, Dolná 8

Tvorivá dielňa pre verejnosť (13. – 16. hod.)

Stredoslovenská galéria pripravuje pre verejnosť cyklus pravidelných víkendových tvorivých dielní, ktoré tematicky súvisia s aktuálnou výstavou v galérii. Marcová tvorivá dielňa je inšpirovaná výstavou „99 variácií“ – tancujúci fotograf Kang Youngho. Kórejský fotograf patrí doma k najúspešnejším postavám komerčnej fotografie. Na Slovensko prišiel ukázať svoj sólový projekt 99 variácií. Ide o sériu štylizovaných autoportrétov pred zrkadlom. Tvorivá dielňa bude zameraná na inscenované fotografie. Po prezretí a rozhovore na výstave na návštevníkov čaká improvizovaný ateliér s látkami, oblečením, rekvizitami, kde sa budú môcť premieňať a štylizovať do rôznych vnútorných postáv. Svoje kreácie si zachytia fotoaparátom. (Aktivita je vhodná pre dospelých, študentov, žiakov a pre rodiny s deťmi od 8 rokov.)

Hotel Lux – Námestie Slobody 2

Koncert Katky Knechtovej (19. hod.)

Obľúbenej slovenskej speváčke vyšiel predvlani sólový album Tajomstvá, pod ktorý sa producentsky podpísal svetovo uznávaný producent, bubeník Christian Eigner (Depeche Mode). Rodená Prešovčanka nedávno zložila pre Nadáciu Dobré zo Slovenska pieseň Záchranná sieť. Možno ju zahrá a zaspieva aj na sobotňajšom koncerte v bare Hotela Lux. Zatiaľ si ju môžete  vypočuť tu:

[youtube dSK9p4gkqIY 640 390]

Tirish pub – Horná 45

Wacken Metal Battle Slovakia 2014 (18. hod.)

Úplne iný level hudby ponúka v sobotu večer Tirish pub. Špeciálnym hosťom slovenského finále Wacken Metal Battle Slovakia 2014 bude GOTHIC – Doom Death Black Heavy Metal (Transylvania, Rumunsko), víťaz Wacken Metal Battle Romania 2012.

Nedeľa 30. marec

Radnica, Cikkerova sieň – Nám. SNP 1

Králiky z klobúka (16. hod.)

V zábavno-vzdelávacej šou s pesničkami, vtipnými dialógmi a interaktívnymi hrami ožijú dva králiky a zabavia nielen deti ale aj ich rodičov. Jedinečné divadelné predstavenie založené na vtipných scénkach a dialógoch králikov Oskara a Bonifáca, formou hry pojednáva a vzdeláva v rôznych oblastiach, ako je počítanie, angličtina, slnečná sústava, farby, ľudská kostra, zelenina a ovocie atď. Jednotlivé témy zahŕňajú aj interaktívne hry a každá téma končí konkrétnou pesničkou k danej situácii. Divadelná šou je nabitá pozitívnou energiou, vtipom, pesničkami s choreografiou, deti sa zapájajú do deja a majú možnosť si overiť svoju bystrosť, zasúťažiť, zacvičiť si, či zahrať sa na kúzelníkov.

Klub 77 – Horná 54/1

8_VargaMarián Varga (19. hod.)

Marián Varga (1947) navštevoval ľudovú školu umenia už od svojich šiestich rokov a súčasne bral súkromné hodiny kompozície u prof. Jána Cikkera. Z bratislavského konzervatória odišiel po troch rokoch a stal sa členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 legendárny album Zvonky, zvoňte. Rovnako náhle ako konzervatórium opustil aj Prúdy a založil prvú artrockovú kapelu v Československu – Collegium Musicum. Po jej zániku v roku 1979 sa Varga rozhodol pre úlohu osamelého bežca a ako jeden z prvých hudobníkov u nás sa začal venovať konceptu absolútnej improvizácie, čiže komponovaniu hudby v reálnom časopriestore. V spolupráci s Pavlom Hammelom skomponovali prvý rockový muzikál v Československu Cyrano z predmestia (premiéra v októbri 1977 na bratislavskej Novej scéne). Nedeľný koncert legendárneho slovenského klavírneho virtuóza a skladateľa v Klube 77 by pre mohol byť pre vás skvelou bodkou za posledným marcovým víkendom.

P.S.

Stredoslovenská galéria každú poslednú nedeľu v mesiaci ponúka návštevníkom voľný vstup na aktuálne výstavy (Praetórium, Bethlenov dom) do Stálej expozície Dominika Skuteckého.

Informáciu o marcových Potulkách barokovou Banskou Bystricou, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 30. marca, nájdete tu…

A ešte niečo pre gurmánov. Tento víkend (29. a 30. marec) v reštaurácii Čierna Ovca v Dolnom Harmanci bude „americký“. V ponuke nebude chýbať poctivý domáci hamburger alebo tradičný jablkový koláč. Ak to s jedlom preženiete, môžete sa prejsť k blízkej Harmaneckej jaskyni. Jaskyňa je ešte síce zatvorená (sezóna jaskýň začína v máji), no prechádzka určite nezaškodí.