Viete na čo pôvodne slúžili puzzle?

Skladačka puzzle je veľkým fenoménom – organizujú sa majstrovstvá sveta v ich skladaní, niektorí si ich po zložení dajú zarámovať a povesia si ich na stenu a tiež pomáhajú deťom rozvíjať predstavivosť a jemné motorické zručnosti. Ale viete, na čo pôvodne puzzle slúžili? Prvá takáto skladačka je medzi nami približne od roku 1760 a vôbec neslúžila deťom na hranie. Spoznajte históriu tejto obľúbenej skladačky, ktorej vynálezca ani vo sne netušil, že o tri storočia sa budú vyrábať aj puzzle 5000.

puzzleŠkola hrou

V druhej polovici 18. storočia John Spilsbury vymyslel niečo, čo je populárne aj o tri storočia neskôr. Rozhodne netušil, že pomôcka, ktorú vyrobil z dreva sa bude tešiť takejto obľube. Presne tak, z dreva, pretože prvé puzzle neboli vyrezané z kartónu, ale z dreva. A na čo slúžili? Bola to školská pomôcka, Spilsbury z drevenej mapy sveta vyrezal niektoré štáty a deti mali hľadať miesto, kde jednotlivý kúsok pasuje. Takto sa tento britský kartograf a rytec rozhodol používať metódu školy hrou v praxi.

Prečo sa puzzle volajú puzzle

Pátrali ste po tom, prečo sa táto kartónová skladačka volá puzzle? Odpoveď je jednoduchá, najznámejší výrobca bola firma Puzzle, a tak tento názov zľudovel a odvtedy im nepovie nikto ináč ako puzzle. Nie je to nič výnimočné, je to bežná prax. Hovoríte teniskám kecky? Vedzte, že to je odvodené od svetoznámej firmy, ktorá vyrába tenisky značky Keds. Ani pánska kozmetika sa nevyhla tomuto prípadu, žiletky sa tiež volajú podľa názvu firmy, ktorý patrí medzi absolútnu špičku – Gilette.

Škola hrou je skvelá metóda

John Spilsbury bol v podstate vizionár, ktorý nastavil aktuálny trend v školstve – interakcia, zaujať deti, tvoriť hodiny v rovnocennej spolupráci žiak a učiteľ. Aj preto sa v poslednej dobe stala interaktívna tabuľa neoceniteľnou pomôckou na vyučovacích hodinách. Deti považujú hodiny, na ktorých sa používa, za zábavu, spestrenie a vďaka tomu sa učia oveľa ľahšie. Takže keď budete chcieť vaše dieťa niečomu priučiť, skúste školu hrou.