Letné horúčavy si nás nájdu každý rok. Niekedy letu hovoríme „to je všetko čo dokážeš?“ a inokedy si nehovoríme nič, lebo ťaháme vyplazený jazyk pri členkoch a lejú z nás litre potu. Každý majiteľ klimatizácie sa teší, keď sa schová pred týmto počasím doma, ale čo tí, ktorí klímu nemajú? Aj oni môžu účinne bojovať proti zvýšeným teplotám. Ako? Tu sú rady, ktoré vám pomôžu prežiť tropické horúčavy bez myšlienok na zimu.

klimatizaciaZastavte slnečné lúče

Aby sa vám domácnosť neohrievala, je dôležité zabrániť slnku, aby sa tam dostalo. To môžete urobiť iba tak, že si zatiahnete vaše vnútorné žalúzie počas dňa. Ak máte aj vonkajšie, vyhrali ste, pretože medzi oknom a vonkajším vzduchom vytvoríte izolačnú zónu, ktorá vás ešte lepšie ochráni.

Nevarte, nepečte

Ak nechcete teplotu doma ešte viac zvýšiť, počas dňa nevarte ani nepečte. Ak ste hladní, vyriešte to studenou kuchyňou – šalát je super vec alebo aj osviežujúce smoothie. Ak je to naozaj nevyhnutné, pečte zavčas rána prípadne neskoro večer, keď je vonku chladnejšie.

Vetrajte iba v správnom čase

Dôležité je vetrať v správnom čase. Hoci je to taká naša automatika, že otvoríme okno, keď nám je teplo, nie vždy je to riešenie. Hlavne nie vtedy, keď je vonku 34°C a doma máme relatívne príjemných 28°C. Vtedy dosiahnete iba to, že sa váš vzduch v interiéri vyhreje. Vetrajte iba ráno, neskoro večer alebo počas dažďa. Ak máte terasu, z ktorej vám do domácnosti prúdi horúci vzduch, skvelým riešením sú markízy.

Vymeňte si posteľnú bielizeň

Ak sa vám počas horúcich nocí nedarí zaspať, tu je riešenie – zabudnite na ťažké periny a teplé obliečky. Vymeňte ich za ľahké paplóny a letné obliečky. Aké to sú? Najlepšie vám v horúčavách poslúžia saténové, krepové či ľanové obliečky.

Trik s ventilátorom poznáte?

Nemáte radi ventilátor, bolí vás z neho hlava a kýchate? Existuje jeden trik, vďaka ktorému znížite teplotu v miestnosti. Pustite ventilátor a pred neho postavte misku s ľadom a nechajte v miestnosti bežať približne 30 minút. Keď sa vrátite, budete prekvapený, ako je tam zrazu sviežo.