Hokejistov Banskej Bystrice čakal v 41. kole najvyššej hokejovej súťaže duel na ľade nevyspytateľného Liptovského Mikuláša, ktorý navyše bojuje o záchranu. Barani však potvrdili svoje ambície a na Liptove dokázali triumfovať, vďaka čomu sa opäť posunuli v tabuľke na 4. priečku.

Úvod stretnutia bol pomerne divoký, Banskobystričania v 3. minúte prehrávali po teči poľského útočníka Walegu, ktorý usmernil za Belányiho chrbát puk z hokejka Diakova. Odpoveď však prišla už po vyše minúte, keď Kontos dostal príliš veľa času i priestoru a strelou švihom prekonal Valenta v bráne domácich. Hosťom sa do necelej minúty od vyrovnania podarilo strhnúť vedenie na svoju stranu, do streleckej listiny pribudol aj najlepší strelec „baranov“, kanadský útočník Troock. Ten dostal v predbránkovom priestore trestuhodne veľa času na dorážky a na niekoľkokrát pretlačil puk do siete Liptákov. V 15. minúte skúšal prekvapiť spoza brány Karsums, no hosťujúci brankár sa včas presunul k tyčke a zabránil tak vyrovnaniu.

V 23. minúte ohrozil bránu Liptákov Holenda, krátko po ňom aj Urbánek a bystrickí hokejisti boli veľmi aktívni aj počas nasledujúcich minút, no gól prišiel až v druhej polovici stretnutia. Postaral sa o to Šoltés, ktorému stačilo na využitie presilovej hry hostí len 18 sekúnd, aby  v 32. minúte zvyšoval už na 1:3. Domácim tento moment na istý čas vzal vietor z plachiet a opätovne sa začali osmeľovať až so záverom prostrednej časti, lenže bez gólového efektu.

V 43. minúte putoval na trestnú lavicu Tomáš Bokroš a „barani“ tak mali optimálnu príležitosť na definitívu. Veľkú príležitosť mal Tamáši, proti ktorému však vynikajúco zasiahol Valent a neujala sa ani strela Cormiera zo 44. minúty, ktorá skončila na konštrukcii domácej brány. V 48. minúte takmer znižoval Saari, no na dvakrát nepretlačil puk cez Belányiho, na opačnej strane sa ocitol v úniku Sukeľ, ktorý však opečiatkoval žrď. Liptáci mali od 51. minúty k dispozícii až štvorminútovú početnú výhodu, lenže ani z tej nedokázali vyťažiť nič, čím by sa vrátili do zápasu, a tak prišiel rozhodujúci úder hostí z Banskej Bystrice. Postaral sa oň Jakub Sukeľ, ktorého vysunul do úniku Gabor a prvý menovaný si v tomto prípade už poradil s Valentom a pečatil tak skóre zápasu na 1:4. Barani sa tak vďaka výhre opäť posunuli na 4. miesto tabuľky, naopak Liptáci klesli na jej dno a v posledných troch kolách tak budú bojovať o svoju existenciu v najvyššej súťaži.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Hoci sme dostali pomerne rýchlo gól, páčila sa mi naša odpoveď od Kontosa a Troocka, ktorí sa dvomi rýchlymi gólmi postarali o naše vedenie. Od tohto momentu sme si počínali veľmi dobre a súperovi sme neumožnili veľa gólových príležitostí. V oslabení sme zahrali excelentne, k tomu sa nám podarilo využiť jednu z dvoch presiloviek. Belányi predviedol niekoľko zákrokov v situáciách, kedy musel a štvrtý útok s Gaborom, Urbánekom a Kabáčom pre nás vybojoval množstvo pukov. Tento tím mával proti nám navrch, takže bolo príjemné trochu im to oplatiť. Pre nás sú to cenné tri body.“

Jakub Sukeľ, útočník Banskej Bystrice: „Úvod nebol taký dobrý z našej strany. Nechali sme sa hneď vylúčiť a dostali sme gól. Potom sme sa však vrátili do zápasu, dali sme hneď dva rýchle góly. Následne sme si to už celý zápas strážili a boli sme lepším mužstvom. Čo sa týka mojich dvoch nájazdov, v tom prvom som mal smolu, že som trafil do žŕdky, ale dostal som druhú šancu a tá mi vyšla. Gaby (Gilbert Gabor) bol už dlhšie na ľade, ja som prišiel zo striedačky, posunul mi to teda a išiel som sám. Liptáci boli za stavu 1:2 nervóznejší, predsa len sú v inej pozícii než my. Vidno, že my šliapeme, makáme. Pred nami sú posledné tri zápasy základnej časti a chceme byť v tabuľke čo najvyššie. To bolo aj teraz vidno na tom ľade, že chceme. Radi by sme skončili v tabuľke štvrtí, takže budeme makať, aby sme vyhrali aj zostávajúce stretnutia.“

Tipos extraliga – 41. kolo – piatok 24.02.2023 – Titan Aréna Liptovský Mikuláš

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC ’05 Banská Bystrica 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 3. Walega (Diakov, Novajovský) – 4. Kontos (Cormier, Holenda), 5. Troock (Kontos), 32. Šoltés (Tamáši, Troock), 57. J. Sukeľ (Gabor). Rozhodovali: Baluška, Crman – Janiga, Jedlička, vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 2200

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Valent – Mezovský, Ventelä, T. Bokroš, Diakov, Novajovský, M. Hudec, Kapičák, Braun – Kriška, Walega, Handlovský – Karsums, Saari, Kuru – Vankúš, Vähätalo, Uhrík – B. Pavúk, Šmída, Štrauch

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Luža, Bačik, Kojo, Ryczek, Holenda, Cormier, Frídel – Watling, Kontos, Troock – R. Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Šoltés, Tamáši, Jendek – Gabor, Urbánek, Kabáč

Najbližšie stretnutie čaká na hokejistov Banskej Bystrice už v nedeľu 26. februára. V domácom prostredí privítajú od 16.30 h súpera z Nových Zámkov.