Posledný februárový víkend sa bude v Banskej Bystrici niesť najmä v znamení pripomínania si začiatku vojny na Ukrajine, no priestor dostanú aj umelci a rôzne divadelné a hudobné predstavenia. Veselo bude v sobotu na Strelníkoch, kde sa koná celodenná akcia Masky na lyžiach.

Piatok 24. február

Rok po vojne!

Aula Obchodnej akadémie, Banská Bystrica – 10.00 h

Beseda so študentami o invázii Ruska na Ukrajinu, o jej začiatku a reakcii humanitárnych organizácii a dobrovoľníkov na Slovensku.

Fanúšikovská „sledovačka“ zápasu HC ’05 Banská Bystrica

Sport Pub ’05ka, Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 16.30 h

Sport Pub ’05ka, ktorý je súčasťou zrekonštruovanej Tipsport Arény prišiel v nedávnom čase s iniciatívou, ktorá spája fanúšikov hokejového klubu HC ’05 Banská Bystrica. V „05ke“ je tak na programe spoločné sledovanie zápasu 41. kola, v ktorom „barani“ nastúpia na ľade Liptovského Mikuláša. V prípade víťazstva hráčov Banskej Bystrice má každý návštevník čapovaný Urpiner 10° na účet podniku.

Rok po vojne – Stretnutie na Námestí SNP

Námestie SNP, Banská Bystrica – 17.00 h

Podujatie k pripomenutiu Ruskej invázie na Ukrajinu sa uskutoční aj na banskobystrickom Námestí SNP, kde prebehne stretnutie ľudí, ktorí budú chcieť vyjadriť svoju podporu ukrajinskému národu.

Pohreb v Kabarete La Comedy

Kabaret La Comedy, Banská Bystrica – 18.00 h

Divadelný ochotnícky súbor Tŕnie srdečne pozýva na divadelnú komédiu s názvom Pohreb, na motívy hry Ivana Holuba. Dĺžka predstavenia je 80 minút, vstupenky a viac informácií nájdete na tomto mieste.

Umelecký stisk na Dolnej 2023

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 18.00 h

Kultúrne podujatie Umelecký stisk na Dolnej po roku v priestoroch SOS prináša pestrý umelecký program s autorskou literárnou tvorbou, živou hudbou, dramatickým umením a fotografiou. S poéziou sa tentoraz predstaví skúsená poetka Gabriela Grznárová, básnici Marcel Perecár a Peter Papšo, ale aj začínajúca poetka Zuzana Babinčáková. Prozaickou tvorbou program spríjemnia Michal Várošík a Lucia Vlčeková. Časom overené aforizmy Ľuda Majera bude interpretovať mladý herec Marec Brxa. S dramatickým umením sa predstavia študenti Akadémie umení Klára Novotná a Norbert Čabala. Výstavu fotografií pripraví Miroslav Vojtek a hudobne sa svojimi piesňami pod program podpíše Roman Buhovecký. Dramaturgicky a moderátorsky podujatie pripravil Marcel Páleš.

Ondro a kamaráti

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 19.00 h

Nový pohľad na experimentálne spracovanie slovenskej ľudovej hudby z Horehronia, Pohronia a Vojvodiny ponúkne piatkové podujatie v Robotníckom dome. Ondro a kamaráti je skupina hudobníkov-kamarátov, ktorí radi experimentujú a snívajú. V roku 2020 sa zúčastnili televíznej súťaže Zem spieva, kde zaujali porotu a dostali sa až do finále. Vo väčšine svojich aranžmánov kladú dôraz na priznanie vybraných štýlotvorných prvkov spracovaných piesní podľa konkrétnych lokalít ich pôvodu, ale vo viacerých prípadoch aj podľa konkrétnych spevákov – nositeľov tradícií. O tom, ako im to spoločne hrá, sa budete môcť presvedčiť v piatok 24. februára o 19.00 h.

Tančiareň + koncert Potočná liga

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Chcete tancovať, ale nebaví vás tuc tuc disko beat? Chcete sa zabaviť slobodne, odviazať sa, hýbať sa bez zábran a na dobrú hudbu? Tančiareň je práve pre vás! Vítané sú všetky vekové kategórie, po skončení Tančiarne bude nasledovať koncert kapely Potočná liga. „Vetrom ošľahaní“ muzikanti z Novej Bane majú bohaté skúsenosti a prejavuje sa to v ich energickej hudbe, ktorá vás udrží v roztancovanom tempe. Vstupenky môžete nájsť na tomto odkaze.

Charkovský orchester v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

V piatok 24. februára budú banskobystrickou Záhradou znieť tóny časti členstva Charkovského orchestru. Ten budú zastupovať členovia orchestru, ktorí dočasne žijú v Banskej Bystrici. Podujatie začína o 19.00 h.

Ministry of HOUSE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska, je tu so svojou februárovou edíciou. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 24. februára v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O prísun kvalitnej elektronickej muziky sa postarajú už tradične rezidenti DAVE, EMTY, MUSTEE a REALFAKE. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky nájdete v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 25. február

Masky na lyžiach

Lyžiarske stredisko Strelníky – 9.30 h

Koliba pod Vartou u Jozefa a Priatelia Ľubietovej pozývajú na podujatie s názvom Masky na lyžiach. Epicentrom tejto sobotnej zábavy bude Lyžiarske stredisko Strelníky, kde celé podujatie odštartuje už od 9.30 h. Každá maska má lyžovanie zadarmo, no tešiť sa môžete aj na súťaž v sánkovaní, vystúpenie tanečnej skupiny Happy Feet (13.30 h) a hudobné vystúpenie skupiny Maduár. O občerstvenie a dobrú náladu bude postarané, po 21. hodine sa tiež môžete tešiť na DJov Yogiho a Štefaňáka. Celým podujatím bude sprevádzať slovenský biatlonista Matej Kazár.

Dvojníci – menovci

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (ďalšie vstupy o 13.00 a 15.00 h)

Stredoslovenské múzeum pokračuje aj naďalej so svojimi víkendovými aktivitami pre deti a v sobotu 25. februára budú môcť návštevníci Tihányiovského kaštieľa absolvovať tvorivé dielne na tému Dvojníci – menovci. Dozviete sa, aké znaky dvojníkov spájajú a pomocou vlastnej fantázie si môžete vyrobiť vlastného menovca.

Cesta histórie stredného Slovenska s kurátorom

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (druhý vstup o 15.00 h)

Zažite prehliadku novou stálou expozíciou Tranzithistory. Odkryte spolu s nami tajomstvá bohatej histórie nielen Banskej Bystrice ale celého kraja s výkladom kurátora.

Volejbalová sobota sa Piraňami

Europa SC, Banská Bystrica – 13.00 h

Volejbalové Pirane zamieria v sobotu 25. februára na verejnosť, keď sa ukážu v priestoroch nákupného centra Europa SC. Za účasti hráčok extraligového tímu VK Pirane Brusno prebehne nábor žiakov a žiačok od 5 rokov a spoločne s tým prebehne aj niekoľko súťaží o zaujímavé vecné ceny.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Národný atletický štadión (Na Štiavničkách), Banská Bystrica – 15.00 h

Futbalistov banskobystrickej Dukly čaká v sobotu 25. februára ďalšie meranie síl v rámci najvyššej futbalovej Fortuna ligy. Pod Urpín pricestuje aktuálne posledný tím tabuľky, ktorým je MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Od zverencov trénera Ščasného sa očakáva zisk troch bodov, no „povinné jazdy“ zvyknú byť zložitejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Ak však chcete byť pri tom, odporúčame vám kúpu vstupeniek prostredníctvom online predpredaja. Stretnutie 21. kola odštartuje o 15. hodine.

Fašiangový karneval

Sála OÚ, Horná Mičiná – 16.00 h

Obec Horná Mičiná pozýva a oznamuje malým a veľkým tanečníkom, že v sobotu 25. februára sa v sále Obecného úradu bude konať Fašiangový karneval. Na programe tak bude detský karneval v maskách (16.00 h), súťaž o najlepšiu fašiangovú masku rodičov a ich detí (17.00 h) a fašiangové hry s animátorkou spojené s tombolou (18.00 h). Viac informácií nájdete aj na stránke obce alebo v priloženom plagáte.

Burza LP platní

Urban Spot, Banská Bystrica – 16.00 h

Výmena či predaj, jednoducho burza LPčiek / vinylov / gramoplatní, ale aj singlov, DJ-ských maxisinglov, CDčiek, DVD, a hudobných časopisov a kníh (iba s hudobnou tématikou) bude na programe v sobotu 25. februára v banskobystrickom Urban Spote. Príďte si po svoju klasiku alebo len pokecať s ostatnými o tomto zberateľskom koníčku.

Maškarný ples

Kultúrny dom, Horné Pršany – 16.00 h

ZO ÚŽS v Horných Pršanoch a Obec Horné Pršany pozývajú všetky deti na Maškarný ples, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. februára od 16.00 h v Kultúrnom dome.

Havko a mňauka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

Predstavenie, v ktorom deti pomáhajú Havkovi a Mňauke s ich životnými starosťami, výchovne rieši problém pomoci slabšiemu a ako sa správne zachovať, prípadne čo treba urobiť, keď‘ nájdeme opustené zvieratko alebo bábiku. Bábkové predstavenie sa uskutoční v sásovskom Divadle pod balkónom už tradične v dvoch termínoch – v sobotu 25. februára o 17.00 h a o deň na to od 10.30 h.

SOŇA KMEŤ & BAND

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Soňa Kmeť je podľa portálu Hudba.sk sviežim vánkom na slovenskej scéne a jedným z najpríjemnejších objavov posledného roka. Jej debutový album Don´t Let Me Go Home vyšiel v septembri 2022, ešte predtým stihla vydať singel Big Brother s proti-vojnovou tematikou. Hudobne ju sprevádzajú skúsení martinskí muzikanti. Ako o sebe sama hovorí, je veľmi citlivá a hĺbavá, a preto jej piesne nie sú typickými popovými letnými hitmi. Táto mladá slovenská speváčka vo svojej tvorbe otvára témy rodinných a medziľudských vzťahov, osamelosti, ľudskej ľahostajnosti a tak aj hudobne aj textovo si vyžaduje vnímavého poslucháča. Vstupenky v hodnote 5 eur len na mieste.

Hudobná glosa

Hotel Národný dom, Banská Bystrica – 19.00 h

Stojeden radostí, pochabostí aj láskavostí zažijú spolu s Martou Sládečkovou, Martou Ďumbalovou, Michaelou Kukurovou a Libušou Mažgútovou návštevníci Hudobnej glosy, ktorá sa uskutoční v sobotu 25. februára o 19. hodine v Hoteli Národný dom.

At the horizon of no return (Na horizonte bez návratu)

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Tanečné predstavenie vytvorené pre umelecký súbor Divadla Štúdio tanca maďarským choreografom Lászlóm Fülöpom, ktorý túto spoluprácu využil ako možnosť hlboko sa zamyslieť a reflektovať situáciu a stav, v ktorých sa civilizácia, Zem, Vesmír momentálne nachádzajú. Ako východisko pre svoju reflexiu berie pozorovanie tela, ktoré na dané udalosti vedome či nevedome reaguje. Súbor týchto reakcií určil ako základ pre umelecké vyjadrenie prostredníctvom inscenácie Na horizonte bez návratu. Tá bude mať svoju reprízu v sobotu 25. februára – na toto predstavenie je obmedzená kapacita, odporúča sa preto zakúpenie vstupeniek cez online predpredaj.

Fantaisie de La vie – ples

R2N Business Center, Banská Bystrica – 19.00 h

Pod záštitou LaVie a s podporou mesta Banská Bystrica sa uskutoční v sobotu 25. februára ďalší krásny ples. Čaká vás magický svet plný fantázie a nezabudnuteľných momentov. A hoci ide o nultý ročník, vedzte, že to bude večer plný emócií a prekvapivých momentov. Celým večerom bude sprevádzať Marek Polomský, tešiť sa môžete na kapelu Stay Tuned, ľudovú hudbu Pecníkovci, Katarínu Adamíkovú (spev) a Františka Kubiša (akordeón) a o zábavu sa postará aj DJ Viliam Gaman. Vstupenky si môžete zakúpiť na info@laviebb.sk alebo sa informujte telefonicky na 0910 100 099.

Latino Party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 25. februára ponúkne Ministry of Fun ďalšiu zo svojich obľúbených a pravidelných akcii, ktorá je určená najmä milovníkom latinsko-americkej hudby a jej rytmov. Latino party každý mesiac priláka do najmodernejšieho tanečného klubu množstvo priaznivcov tých najznámejších hitov súčasnosti. O zábavu sa tentokrát postará DJ LOPEZ. Brány Ministry sa otvoria už o 21. hodine, vstupenky sú v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Nedeľa 26. február

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu – Spoza opony Štátnej opery

Štátna opera v Banskej Bystrici – 14.00 h

Spoznajte s nami, ako vzniká inscenácia v Štátnej opere. Sprievodcami budú členovia a členky divadla, ktorí návštevníkov prevedú niektorými tajomnými zákutiami prípravných fáz aj priamej umeleckej realizácie. Tešia sa na vás dramaturgička Alžbeta Lukáčová, vedúca kostýmovej výroby Renáta Kuchárová, sólista opery Ivan Zvarík a sólisti baletu Beata Gaálová a Matej Huťka. Tak isto spolu nahliadneme aj do La Comedy, priestor pre každého kto má rád divadlo, umenie, zábavu.

Tri prasiatka

Kabaret La Comedy, Banská Bystrica – 15.00 h

Na divadelné predstavenie s námetom klasickej rozprávky O troch prasiatkach, ktoré sľubuje veľa zábavy a interakcie s detským divákom, môžete prísť s deťmi alebo vnúčatami v nedeľu 26. februára o 15.00 h do banskobystrického Kabaret La Comedy. Rozprávka Tri prasiatka je plná spevu, tanca a končí sa šťastne, no nesie so sebou aj nadčasový výchovný odkaz pre deti aj dospelých.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Príbeh o nezlomnej vôli smiešnej, ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu budete môcť vidieť už tradične v Bábkovom divadle na Rázcestí, tentokrát v nedeľu 26. februára od 16. hodiny.

Ako sa Gašpar takmer kráľom stal

Stará radnica vo Zvolene – 16.00 h

Mesto Zvolen si pripravilo na mesiac február sériu rozprávok v podaní Divadla Zelienka a divadla Z domčeka pod názvom Rozprávková radnica. Posledná štvrtá rozprávka sa bude konať v nedeľu 26. februára a bude to dobre známa rozprávka o Gašparovi, čo sa takmer stal kráľom a deťom nemal kto rozprávky rozprávať v podaní divadla Z domčeka. Aj toto predstavenie sa začína o 16.00 h a predpredaj vstupeniek v hodnote 3 eur je v Informačnom centre mesta Zvolen (budova Starej radnice).

HC ’05 Banská Bystrica – HC MIKRON Nové Zámky

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 16.30 h

Banskobystrických hokejistov čaká v nedeľu 26. februára jedno z posledných vystúpení v rámci základnej časti najvyššej hokejovej súťaže. Súperom „baranov“ budú hokejisti Nových Zámkov, ktorí sa usilujú o návrat medzi elitnú šesticu zaručujúcu priamu štvrťfinálovú účasť. Favoritom však budú domáci hokejisti, ktorých forma naberá na obrátkach, a preto ak chcete zažiť atmosféru tohto zápasu na vlastnej koži, neváhajte využiť online predpredaj vstupeniek na tomto odkaze.