Banská Bystrica sa spamätáva z nočnej búrky, ktorá zmenila ulice mesta pod Urpínom na nepoznanie. Ako to v uliciach a parkoch vyzerá v popoludňajších hodinách, vám priblíži fotogaléria. Silu búrky zachytávajú aj naše videá.

V noci z pondelka na utorok prešlo aj nad územím Banskej Bystrice výrazné búrkové pásmo. Búrka spojená so silným vetrom spôsobila v meste a okolí najmä poškodenie množstva stromov, ktoré miestami padali aj na chodníky a cesty. Poškodili aj niekoľko zaparkovaných áut. Silný vietor doslova odfukoval kontajnery z ich stanovíšť. Fotografie z banskobystrických úlíc v nočných hodinách nájdete v našom dopoludňajšom článku.

Viac ako sto príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s vyše tridsiatimi kusmi hasičskej techniky bolo od nočných hodín v teréne.

“Najhoršia situácia je v Banskej Bystrici v časti Podlavice a okolí, kde silný vietor odtrhol strechy z niekoľkých rodinných domov a v obci Horné Pršany odtrhol strechu z kultúrneho domu. Na mieste zasahujú štyri desiatky hasičov s viacerými kusmi hasičskej techniky a ťažkej techniky,” informoval Matúš Kondela z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.

V súvislosti s následkami nočnej búrky ráno zasadol aj krízový štáb mesta Banská Bystrica, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Stromy aj s koreňovým systémom vylámalo na sídliskách, ale napríklad aj v mestskom parku. Zničené sú viaceré detské ihriská v meste.

Nočná búrka sprevádzaná silným nárazovým vetrom sa podpíše aj na zvýšených nákladoch prebiehajúcej rekonštrukcie Štadióna SNP na Štiavničkách. Silný vietor a polámané stromy aj tu napáchali výrazné škody.

Kvôli strhnutiu trolejových vedení nejazdili trolejbusy MHD k Rooseveltovej nemocnici a čiastočne obmedzená bola aj ďalšia premávka MHD, ktorá bola v plnej miere obnovená až po 14-tej hodine.

Mesto Banská Bystrica žiada Banskobystričanov o trpezlivosť. Ako samospráva informovala vo svojej tlačovej správe, vzniknuté škody odstraňuje priebežne.

„Aktuálne evidujeme do dvesto podnetov a ďalšie neustále prichádzajú, preto sa snažíme nastaviť plán priorít. Pracovníci ZAaRES-u, príslušníci mestskej polície, dodávateľské spoločnosti mesta a ďalší zamestnanci mestského úradu sú od skorého rána v teréne, preverujú všetky požiadavky, koordinujú svoju prácu s hasičmi a najproblematickejšie veci postupne odstraňujú. Žiadame obyvateľov, aby boli trpezliví. Zároveň ich vyzývame, aby v najbližších dňoch nenavštevovali cintoríny ani mestský park, nakoľko v týchto lokalitách je potrebné odstrániť popadané stromy, ďalšie desiatky ošetriť a stabilizovať,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Všetky vzniknuté škody môžu obyvatelia nahlasovať na linku 159, na ktorej mestská polícia zaznamenáva podnety a postupne zabezpečuje ich riešenie.

Vyvrátené, zlomené či poškodené stromy je možné nahlásiť priamo ZAaRESu na e-mail sekretariat@zaaresbb.sk.