Viac ako sto príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s vyše tridsiatimi kusmi hasičskej techniky bolo od nočných hodín v teréne. Vyžiadala si to silná búrka, ktorá spolu so silným vetrom v noci z pondelka na utorok napáchala v kraji mnohé materiálne škody.

Práve Banská Bystrica sa prebudila do kalamity. Silný vietor strhával konáre i celé stromy, ktoré padali na cesty a chodníky, ale aj na trolejové vedenie, čo čiastočne obmedzilo MHD v meste. Stromy aj s koreňovým systémom vylámalo na sídliskách, ale napríklad aj v mestskom parku. Zničené sú viaceré detské ihriská v meste.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru a členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Banskobystrického kraja vyrazili do terénu už od polnoci.

„Najhoršia situácia je v Banskej Bystrici v časti Podlavice a okolí, kde silný vietor odtrhol strechy z niekoľkých rodinných domov a v obci Horné Pršany odtrhol strechu z kultúrneho domu. Na mieste zasahujú štyri desiatky hasičov s viacerými kusmi hasičskej techniky a ťažkej techniky,“ informoval Matúš Kondela z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.

Ako doplnil, v ostatných častiach Banskobystrického kraja a banskobystrického okresu sa jednalo prevažne o odstraňovanie popadaných stromov a odčerpávanie vody.

Niektoré lokality sú bez dodávok elektrickej energie. Kvôli opravám vedení je nutné počas dňa počítať s krátkodobými odstávkami i tam, kde po noci dodávky neboli prerušené.

Mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu

V súvislosti s následkami nočnej búrky ráno zasadol aj krízový štáb mesta Banská Bystrica, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu.

„Samospráva v spolupráci s Mestskou políciou, Hasičským a záchranným zborom a mestskými dodávateľskými spoločnosťami intenzívne komunikujú, prijímajú podnety a pomáhajú vo všetkých mestských častiach,“ priblížila Dominika Grešková z kancelárie primátora mesta.

Najhoršia situácia bola pri Rooseveltovej nemocnici, kde už ZAaRES uvoľnil troleje a postupne sa začína s potrebnými opravami. Mesto má k dispozícii plachty na prekrytie domov a spolu s hasičmi zabezpečuje  výškovú techniku a plošiny potrebné na pomoc obyvateľom rodinných domov, najmä v Podlaviciach a v Sásovej.

„V teréne sú desiatky zamestnancov mesta, mestských spoločností a dobrovoľníkov, ktorí operatívne reagujú a vykonávajú potrebné pomocné práce. Usilujeme sa postupovať systematicky a vzhľadom na zlepšujúce sa počasie verím, že sa situácia ustáli aj napriek tomu, že nové podnety stále pribúdajú. Zasahujeme vo všetkých lokalitách. Banskobystričania si vždy vedeli pomôcť, a preto prosím obyvateľov, ktorí majú tú možnosť, aby aj tentokrát prejavili spolupatričnosť a podali pomocnú ruku svojim susedom a známym, ktorým nočná búrka zničila majetok alebo sa momentálne v čase dovolenkového obdobia nachádzajú mimo svojho bydliska“ vyzýva primátor mesta Ján Nosko.

Všetky vzniknuté škody môžu obyvatelia nahlasovať na linku 159, na ktorej mestská polícia zaznamenáva podnety a postupne zabezpečuje ich riešenie.

Vyvrátené, zlomené či poškodené stromy je možné nahlásiť priamo ZAaRESu na e-mail sekretariat@zaaresbb.sk.