Po výbornom výkone a výhre 4:1 v domácom dueli nad Nitrou cestovali banskobystrickí hokejisti na ľad majstrovských Košíc. V súboji posledných dvoch finalistov boli miernym favoritom domáci hráči, no hosťujúci zverenci trénera Vladimíra Országha chceli nadviazať na zápas s Nitrou a pokračovať vo víťaznom ťažení.

HC Košice vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Góly: 1. Zigo (Matoušek). Zápas sledovalo v Košiciach 2741 divákov.

Zostava HC Košice: Riečický – Slovák, Phillip, Cebák, Šedivý, Pavúk, Štrbák, Macejko – Lelkeš, Češík, Sojčík – Bicek, Suja, Bartánus -Hrnka, Bartoš, Jenčík – Šoltés, Boltun, Lapšanský

Zostava HC05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Sandgren, Čížek, Šmach, Gründling, M. Rosandič – Majdan, Galamboš, Sonne – Lamper, Zigo, Matoušek – Pašek, Handzuš, Lunter – Hudec, Kytnár, Handlovský

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej finale 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Vstup do zápasu vyšiel hosťom na jednotku, keď už v 53 sekunde otvorili skóre zásluhou Tomáša Ziga. Ten sa bekhendovou kľučkou zbavil brániaceho hráča a strelou zápästím na bližšiu žrď prekonal Riečického. Oceliari mohli bleskovo odpovedať už v tretej minúte, keď Lapšanský z otočky pohotovo vystrelil, avšak Bacashihua svoj tím podržal. Ten istý hráč mohol skórovať aj v 5. minúte, kedy sa zmocnil odrazeného puku a bol sám pred gólmanom hostí, jeho strela však aj zásluhou vyrážačky amerického legionára len tesne minula hornú žŕdku. Domáci hokejisti sa snažili svojho súpera zatlačiť, hostia ale odolávali a vydávali sa na rýchle protiútoky. Jeden z nich mohol využiť Sonne, ktorý ale ani na dvakrát neprekonal Riečického v bránke domácich. Veľmi rušné chvíle pre hostí prišli so záverom prvej časti. Najprv mal gól na hokejke Jenčík, no ani on, Bartánus či Bicek nedokázali prepasírovať puk za chrbát vynikajúceho Bacashihuu.

Prítomní diváci sa ešte ani nestihli vrátiť na svoje miesta, keď už v 35 sekunde prostrednej časti mohli Košice vyrovnať. Vynikajúcu príležitosť mal ex-bystričan Češík, no ten nechal opäť vyniknúť brankára baranov. Matej Češík sa predral do zakončenia aj v 27. minúte, jeho strela však úspešná nebola. Frustrácia domácich sa začala stupňovať v polovici stretnutia, keď nevyužili 111-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. V 38. minúte mohol trápenie Košíc vykúpiť gólom Suja, ktorý sa predral do šance z pravej strany. Bacashihua v bránke hostí však zatiahol roletu a neinkasoval ani z tejto akcie.

HC '05 Banska Bystrica - Medvescak Zahreb, hokej 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.
Jason Bacashihua kryl všetkých 33 striel domácich

Záverečná dvadsaťminútovka sa niesla v snahe oceliarov duel minimálne vyrovnať. Postupom času sa však hra priostrovala, pribúdali zrážky a veľkých gólových príležitostí preto nebolo veľa. Jednu takú mal v 53. minúte domáci obranca Šedivý, ktorý vyslal z modrej čiary nepríjemný projektil letiaci tesne nad ľadom, gólman hostí však jeho pokus vyrazil korčuľou. Snaha Košíc o vyrovnanie bola veľká, avšak všetky náznaky končili na pozornej defenzíve hostí a výborne chytajúcom Bacashihuovi. A keď oceliari nedokázali skórovať ani v záverečnej hre bez brankára, hostia si tak po futbalovom výsledku 0:1 odvážajú z Košíc všetky body.

V 100-percentnej bilancii budú chcieť banskobystrickí hokejisti pokračovať aj v utorok 15. septembra, keď pod Urpínom privítajú Piešťany. Začiatok duelu je naplánovaný na 17.00 hod.