V stredu 4. apríla sa v Evanjelickom spolku v Banskej Bystrici v dopoludňajších hodinách konala konferencia EVG x, ktorá mala za úlohu študentom ukázať nové možnosti osobnostného či profesného rozvoja.

Mladí študenti Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici, ktorí zorganizovali prvý ročník podujatia EVG-X.

S nápadom prišli študenti Evanjelického gymnázia, ktorí svoj projekt prezentovali v rámci prvého ročníka participatívneho rozpočtu na škole, v rámci ktorého aj získali podporu. Na podujatie si pozvali aj spíkrov z rôznych profesií, aby zodpovedali otázku “Prečo robia, to čo robia?”.

Pri menšom výskume študentov stredných škôl pár šikovných študentov zistilo, že zarážajúco veľká časť študentov z ich školy, a taktiež aj z iných škôl, nemá predstavu o svojom budúcom zameraní. Preto sa rozhodli zorganizovať konferenciu s názvom EVG-X. Táto konferencia má študentom ukázať nové možnosti či už osobnostného alebo profesného rozvoja do budúcnosti.

„Konferencia je inšpirovaná TEDX talks. Pozvali sme si viacerých spírkov z rôznych zamestnaní, ktorí by mali zodpovedať otázku prečo robia to čo robia, prečo by to mali robiť aj iní ľudia, aké sú výhody ich práce, čo to prináša pre druhých, aké vzdelanie na to musí mať osoba vykonávajúca túto prácu a podobne. Veľmi jednoducho, priam laicky priblížiť to čo robia a prečo by to mali robiť aj iní. Ide hlavne o motiváciu žiakov. Koferencie sa ako hostia zúčastnili ľudia zo spoločnosti Microsoft, Leaf academy, riaditeľka najznámejšej bystrickej jazykovej školy Speak, prvý Slovák, ktorý vypustil sondu do vesmíru a bývalá absolventka Evanjelického gymnázia,“ priblížili organizátori.

Za spoločnosť Leaf academy prišli Lenka Zoey Juríčeková a Veronika Trulíková. Lenka Zoey Juríčeková so špeciálnou pedagogikou, neskôr psychológiou a žurnalistikou v MU v Brne, založila neziskovku, kde sa venovala stimulácii detí s postihnutím a sprevádzaniu po strate blízkeho. Na Virginia Commonealth University skúmala psychológiu traumy. Venovala sa krízovej intervencii, spolupracovala s Trauma Resource Institute v Kalifornii a s ChildSavers vo Virginii. A Veronika Trulíková po štúdiu v Bratislave a neskôr v Budapešti pôsobila ako koordinátor medzinárodných vzťahov a má za sebou skúsenosti z korporácie, aj neziskového sektora.

Zo spoločnosti Microsoft prišla Zuzana Molčanová, ktorá vyštudovala učiteľstvo informatiky a fyziky. Tri roky učilaa fyziku na súkromnej základnej škole a zároveň spravovala IT. Teraz pracuje ako manažér akademických programov v spoločnosti Microsoft pre oblasť Slovensko. Vidí veľký potenciál v hre Minecraft pre vzdelávacie účely a aj preto sa stala jedným z dvoch certifikovaných trénerov hry Minecraft na Slovensku.

Jana Rohalová Ocharovichová je konateľkou jazykovej školy Speak v Banskej Bystrici a Zvolene a riaditeľka anglickej bilingválnej školy Speakstar.

Jakub Kapuš sa už od detstva zaujímal o vesmír a astronómiu. Preto v roku 2009 spolu s ďalšími nadšencami založil občianske združenie Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity(SOSA), pod ktorou začal aktívne propagovať potrebu vesmírneho priemyslu na Slovensku. V roku 2011 rozbehol práce na výrobu prvej slovenskej družice, skCube, ktorá minulý rok v lete úspešne dorazila na svoju obežnú dráhu.

Tereza Výbošťoková je úspešnou absolventkou Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici a ďalej sa rozhodla študovať “Footwear design and inovations” na škole University of Arts v Londýne.