V zhruba tridsiatke miest na Slovensku a opäť aj v zahraničí, sa Slováci postavili v uliciach na odpor súčasnej politickej situácii. Aj po sviatkoch Veľkej noci tak pokračovali protesty Za slušné Slovensko, ktoré spustila vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky a zintenzívnili následné odhalenia na možné prepojenia organizovaného zločinu a politikov.

Podobne, ako pri poslednom banskobystrickom proteste na Námestí Slobody, aj tentokrát sa zišlo, opäť už na Námestí SNP, približne tisícdvesto ľudí.

Organizátori na úvod prečítali požiadavky, medzi ktorými sú transparentný výber policajného prezidenta, samostatný a politicky nezávislý policajný zbor či nezávislú policajnú inšpekciu. Žiadajú tiež pravidelné informácie o kauzách, ktoré sa týkajú politikov.

Na pódiu postupne vystúpili aktivistka a podnikateľka Csilla Droppová, novinár Eugen korda, evanjelický farár z Badína Roman Dovala, študentka katolíckeho gymnázia Silvia Baranková, lekár Luděk Hochmuth, riaditeľ Stredoslovenskej galérie Maroš Rovňák, aktivista a miestny kníhkupec Slavomír Sochor, organizátor protestov z Košíc Juraj Čokyna, Katarína Vančíková z Pedagogickej fakulty UMB, Ivana Figuli z VIA IURIS prezentujúca iniciatívu Chceme veriť či františkánsky kňaz páter Rafael, pochádzajúci z východného Slovenska. V rámci sprievodných hudobných vystúpení zahrala napríklad kapela Kvety z Alokatu.

Námestím SNP znelo opäť „dosť bolo Smeru“, „nestačí“, ale aj „Gašpar dole“ odkazujúce na požiadavku odchodu policajného prezidenta.

„Policajný prezident Gašpar je cez príbuzných napojený na slovenské podsvetie, ktoré mohlo mať záujem zabiť Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Tento človek má rodičom týchto dvoch mladých ľudí garantovať, že nájde skutočných vrahov? To nemyslia vážne. Neveríme ani ministrovi Druckerovi, že má skutočný záujem, aby polícia našla týchto vrahov, pretože ak by skutočný záujem mal, pán Gašpar by tu už dávno nebol. Čo robí pán Drucker, to je, že naťahuje čas. Dnes sme tu aj preto, aby pán Drucker videl, že sa zaraďuje medzi tých, ktorí tento ohavný čin kryjú, a že my to vieme,“ povedal na pódiu novinár Eugen Korda. „Vražda dvoch mladých ľudí odhalila o Slovensku to, čo sme už dávno vedeli, len sme si to nechceli priznať,“ dodal.

Rečníci sa vo svojich prejavoch viackrát dotkli aktuálnej situácie v RTVS či návrhu na disciplinárne stíhanie prokurátora špeciálnej prokuratúry Vasila Špirka. Ten sa rozhodol verejne poukázať na prípad, v ktorom majú byť v korupčných aktivitách priamo zaangažovaní bývalí ministri Robert Kaliňák a Ján Počiatek.

Banskobystrický protest tentokrát skončil po takmer dvoch hodinách. Desaťtisíce ľudí boli opäť v uliciach aj v Bratislave, Košiciach a spolu takmer troch desiatkach miest na Slovensku i v zahraničí.