Zúčastnení prirovnali dva roky vládnutia k futbalovému zápasu. Kým primátor hovorí, že nie je možné hodnotiť výkon po prvom polčase, podľa poslanca Chladného, sa dá odhadnúť, na čo mužstvo má a či dokáže obrátiť nepriaznivý stav.

Prvá verejná nahrávka zo série diskusných relácií portálu BBonline.sk a lokálnej televízie ESO Tak banskobystricky privítala primátora Petra Gogolu, prednostu Miroslava Rybára a poslancov mestského zastupiteľstva Jakuba Gajdošíka (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS) s Jánom Chladným (SDKÚ-DS). Témou bolo zhodnotenie polovice volebného obdobia a návrat ku všetkým najdôležitejším problémom, ktoré počas prvých dvoch rokov pôsobenia primátora a mestského zastupiteľstva vznikli. Nahrávka diskusnej relácie v komornej sále Stredoslovenského osvetového strediska bola verejná, čo využilo zhruba dvadsať záujemcov z radov verejnosti.

Poslanci Gajdošík a Chladný patria k najväčším kritikom súčasného vedenia mesta, čo sa prejavilo aj v konfrontačnej atmosfére diskusie moderovanej Filipom Roháčekom. Tá sa však niesla vo vecnej rovine a neskĺzla do osobných útokov. Počas diskusie zaznelo niekoľko zaujímavých vyhlásení. Prednosta Rybár načrtol, že realizácia rekonštrukcie autobusovej stanice je tak blízko, ako nikdy doteraz. Primátor Gogola zase naznačil odvolanie vedúceho Školského úradu.

Úvod diskusie patril návratu k okolnostiam za akých bol Peter Gogola do funkcie zvolený. K slovu sa dostal aj Martin Baník, ktorý pred dvoma rokmi stiahol kandidatúru práve v prospech súčasného primátora. Následne sa prešlo k spôsobu akým je riadený mestský úrad a k organizačným zmenám, ktoré tam nastali. V rámci diskusie o investíciách mesta sa hovorilo najmä o europrojektoch a o tom nakoľko efektívne je do nich sa zapájať. Na pretras sa dostala aj téma školstva, najmä nedotiahnutej rekonštrukcie základných škôl. Záver patril odhadom, kam sa bude Banská Bystrica ďalej uberať.

Primátor Peter Gogola si pomohol s prirovnaním ku futbalovému zápasu. „Nemôžeme hodnotiť po polovici hry. Góly ešte len padnú v druhom polčase,“ povedal Gogola. Na to zareagoval Jakub Gajdošík s tým, že tréner musí v prestávke dohovoriť mužstvu ak hrá zle. Ján Chladný povedal, že on bol futbalovým trénerom 20 rokov. „Keď som prišiel po polčase do šatne, tak som vedel, na čo dnes mužstvo má. Tu nevidím žiadny náznak zlepšenia do budúcnosti,“ reagoval Chladný.

Videozáznam  –  Tak banskobystricky…: Ožíva skapatý pes?


Pôvodný záznam bol 7.12. nahradený zvukovo kvalitnejším.